Tradycja przyznawania dotacji na rzecz kultury trwa już od 2004 roku. Wsparcie udzielane jest osobom zajmującym się szeroko rozumianą działalnością artystyczną. W tym roku takie stypendium odbierze 14 osób, aby za otrzymane pieniądze mogły zrealizować swoje artystyczne projekty.

Uroczystość wręczenia stypendiów Miasta Torunia, połączona z prezentacją artystyczną, odbędzie się 29 stycznia 2020 r. o godzinie 18.00 w Sali Malinowej Centrum Kultury Dworu Artusa

30 września 2019 r. do Wydziału Kultury dostarczono łącznie 30 wniosków o stypendium (w tym 24 wnioski o stypendium całoroczne na 2020 r. oraz 6 wniosków o stypendium półroczne na I półrocze 2020 r.). Po zapoznaniu się z decyzją Komisji ds. stypendiów, w której skład wchodzili min. Zbigniew Derkowski, Magdalena Kujawa i inni. Prezydent Miasta Torunia 15 stycznia 2020 r. ogłosił, że stypendium  w dziedzinie kultury otrzyma 14 wybitnych artystów.

Stypendium całoroczne na rok 2020:

Adam Faleta – kompozytor oraz skrzypek. Otrzymuje stypendium w wysokości 9.600 zł brutto  z przeznaczeniem na doskonalenie swoich umiejętności w licznych warsztatach, kursach oraz konkursach, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

Karolina Fordońska – animatorka oraz filmoznawczyni. Swoje filmy prezentowała na festiwalach we Włoszech, Polsce oraz w Niemczech pod pseudonimem „Ford”.  Otrzymuje stypendium w wysokości 9.600 zł brutto z przeznaczeniem na realizację filmu  komediowo – obyczajowego pt. „Kosmos jest wielki i cichy”.

Dominik Gawarkiewicz – wiolonczelista. Otrzymuje stypendium w wysokości 9.600 zł brutto z przeznaczeniem na doskonalenie umiejętności pod okiem doświadczonych wiolonczelistów podczas kursów mistrzowskich oraz warsztatów muzycznych.

Łukasz Kędziora – historyk. Otrzymuje stypendium w wysokości 8.400 zł brutto z przeznaczeniem na rozwój interaktywnego przewodnika, który pomógłby osobom pełnosprawnym, ale niedowidzącym w doświadczaniu piękna toruńskich wystaw Muzeum Okręgowego.

Zuzanna Kubacka – wokalistka. Otrzymuje stypendium w wysokości 6.000 zł brutto z przeznaczeniem na rozwój techniki wokalnej, zachowania z scenicznego oraz udział w konkursach i star w programie The Voice Kids 4.

Dennis Orkiszewski – pianista. Otrzymuje stypendium w wysokości 7.200 zł brutto z przeznaczeniem na udział w konkursach pianistycznych w kraju i za granicą oraz doskonalenie swoich umiejętności pianistycznych poprzez udział w kursach i warsztatach.

Piotr Pawłowski – lider Teatru Reset. Otrzymuje stypendium w wysokości 8.400 zł brutto z przeznaczeniem na przygotowanie improwizowanego spektaklu teatralnego „Torunian Historie Codzienne”, który stanie się nowym formatem wykonywanym przez Teatr Reset.

Kinga Politowska – solistka. Od 2014 roku tworzy kwartet smyczkowy Infinito Quartet. Otrzymuje stypendium w wysokości 8.400 zł brutto z przeznaczenie na nagranie dwóch profesjonalnych teledysków kwartetu Infinito „Video – classic”.

Miłosz Rządkiewicz  – pianista. Otrzymuje stypendium w wysokości 6.000 zł brutto z przeznaczeniem na udział w warsztatach i konkursach pianistycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ewa Ślusarczyk – kompozytorka filmowa i muzyczna. Otrzymuje stypendium w wysokości 7.200 zł brutto z przeznaczeniem na realizację filmu dokumentalnego o seniorach w Toruniu.  Celem filmu jest stanie się pomostem między różnymi pokoleniami oraz swoistą pocztówką Torunia.

Alicja Wieczorek – malarka i rysowniczka. Otrzymuje stypendium w wysokości 7.200 zł brutto z przeznaczeniem na realizację wystawy abstrakcyjnych obrazów z cyklu „Pamiętnik” oraz wydanie publikacji „Pamiętnik/Diary”.

Stypendium na I półrocze 2020:

Lena Alberska – aktorka teatralna. Tworzy i przedstawia spektakle dla dzieci. Otrzymuje stypendium w wysokości 4.800 zł brutto z przeznaczeniem na realizację spektaklu teatralno – muzycznego adresowanego dla dzieci i młodzieży pt. „Dark Side of the Moon”.

Patrycja Lewandowska – dziennikarka. Otrzymuje stypendium w wysokości 3.600 zł brutto z przeznaczeniem a promowanie wydarzeń kulturalnych w ramach projektu „ Torunianka z wyboru – studencki przewodnik kulturalny po Toruniu”.

Matylda Pietrzykowska – artystka teatralna i muzyczna. Otrzymuje stypendium w wysokości 1.350 zł brutto z przeznaczeniem na wsparcie rozwoju artystycznego oraz doskonalenie umiejętności wokalnych, teatralnych i tanecznych.

Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy otrzymanego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie kultury!

[źródło: torun.pl]