Dwa wynalazki stworzone przez naukowców z UMK zdobyły nagrody podczas Międzynarodowych Targów Designu oraz Innowacyjności JIDE w Japonii. Toruńscy i bydgoscy badacze zdobyli złoty i srebrny medal oraz nagrodę specjalną!

Sukces naukowców z UMK na japońskich targach wynalazczości

III edycja Międzynarodowych Targów Designu oraz Innowacyjności JIDE odbyła się w sierpniu w Tokio. Została zorganizowana przez WIIPA, czyli World Invention Intellectual Property Associations. Podczas wydarzenia złoty medal Targów JIDE 2018 otrzymali pracownicy Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK: dr Maciej Gagat, dr. hab. Dariusz Grzanka oraz prof. dr hab. Alina Grzanka, autorzy wynalazku pn. „Stent wewnątrznaczyniowy o właściwościach przyspieszających gojenie się miejsca implantacji i ograniczających wystąpienie zakrzepicy”. Srebrny medal, a także nagrodę specjalną (medal i wyróżnienie od Stowarzyszenia Innowatorów i Wynalazców z Makao), zdobyli z kolei mgr Michał Meina z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr Krzysztof Rykaczewski z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, którzy stworzyli wynalazek pn. „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”.

Targi były dla naukowców doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów oraz współpracy pomiędzy wynalazcami i przedsiębiorcami. Prezentowane były bowiem podczas ich trwania wynalazki z całego świata, m.in. z Chin, Malezji, Tajwanu czy różnych krajów Europy. Ogółem na targach zaprezentowało się ponad 400 wystawców, a wydarzenie odwiedziło ponad 2000 osób. Na polskim stoisku przedstawiono 8 wynalazków, których innowacyjność i kreatywność została doceniona przez międzynarodowe jury, delegacje innych krajów oraz zwiedzających. Prezentacja innowacyjnych rozwiązań autorstwa toruńskich i bydgoskich badaczy w Japonii była możliwa dzięki projektowi „KUBUS – Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” w Programie MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”. Jest on realizowany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK. W najbliższym okresie wynalazki z UMK będą prezentowane na targach w Niemczech, Tajwanie i w Chorwacji.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło: www.umk.pl