Kulturhauz stanie się miejscem wykładu na rzadko poruszany w toruńskiej przestrzeni publicznej temat słowiańskich wierzeń. Mikołaj Jarmakowski ze Stowarzyszenia Rodzimowierców Pomorskich – Jantar opowie o kosmogonii Słowian.

Czym jest kosmogonia?

Kosmogonia to inaczej zespół wierzeń dotyczących pochodzenia i budowy świata dla danego systemu filozoficznego czy określonej religii. Zespół wierzeń i przekonań pozwala lepiej poznać postrzeganie świata przez grupę ludzi wyznających daną religię czy system filozoficzny.

Mitologia Słowian jest nam słabo znana. Wszystko oczywiście przez to, że pismo pojawiło się dopiero z nadejściem chrześcijaństwa na ziemie zamieszkiwane przez Słowian. Organizatorzy wykładu przekonują jednak, że w pieśniach, zaklęciach, legendach i podaniach ludowych zachowały się „echa dawnych mitów”.  Słowiański mit kosmogoniczny i związany z nim obraz świat został staraniem etnografów, etnologów religii, religioznawców czy archeologów zrekonstruowany.

Mikołaj Jarmakowski na swoim wykładzie opowie o szczegółach tego mitu, jego źródłach, pochodzeniu, genezie i tym, jak rzutował on na widzenie świata przez naszych słowiańskich przodków. Słuchacze będą mieli okazję posłuchać m. in. o Swarogu, stwórcy, który wykluł się z kosmicznego jaja u zarania dziejów czy o motywie ognia rozpalanym na górze, obecnym w polskich i litewskich pieśniach ludowych.

Gdzie i kiedy?

Gdzie? Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2.

Kiedy? 17 listopada, godz. 18:00.

Wstęp wolny.

Tutaj możecie dołączyć do wydarzenia na Facebooku.