Szachowe teamy AZS UMK Toruń grały w ostatni weekend kolejne mecze w IV oraz V lidze KPZSzach. Jak im poszło? Serdecznie zapraszamy do przeczytania relacji.

LKS Promień Kowalewo i OSiR Tuchola. Jedno wiedzieliśmy na pewno, emocji nie mogło w tej kolejce zabraknąć.

Arcyważne zwycięstwo czwartoligowców

O takich meczach mówi się w ligowych kręgach, że są za cztery punkty. Nasi zawodnicy pojechali do Kowalewa Pomorskiego na starcie z drużyną LKS-u Promień Kowalewo, czyli bezpośrednim rywalem do awansu do III ligi. Spotkanie zakończyło się wielkim sukcesem!

LKS Promień Kowalewo - AZS UMK Toruń |fot. chessarbiter.com

LKS Promień Kowalewo – AZS UMK Toruń |fot. chessarbiter.com

Wynik 4:1 dla naszego zespołu jest świetną informacją. Szczególnie należy wyróżnić Adama Musiała, który pokonał czarnymi Macieja Kobusa (I, 1910). Przeciwnik pokonał kapitana pierwszej drużyny AZS-u w poprzednim sezonie i teraz doszło do rewanżu. Próba odejścia od teorii przez zawodnika z Kowalewa skończyła się dla niego porażką.

Na drugiej desce, Iza Rant urwała pierwsze 0,5 punktu Benedyktowi Mrozińskiemu (II+, 1760). Doświadczony zawodnik i działacz pokazał w tym sezonie dobrą formę, ale na Izę to nie wystarczyło. Przy remisie Michała oraz drugiej w tym sezonie udanej partii Piotrka Graczyka, mogliśmy już być spokojni o wynik. Na ostatniej desce debiutowała w naszym teamie Anna Żebrowska (I, 1647) i pewnie pokonała swoją rywalkę. Ania zastępowała Karolinę Waszkowską, która wyjechała na Akademickie Mistrzostwa Polski.

Tabela IV ligi KPZSzach |fot.chessarbiter

Tabela IV ligi KPZSzach |fot.chessarbiter

Dzięki wygranej w Kowalewie, nasza drużyna znalazła się w bezpośredniej strefie walki o awans do III ligi! Prowadzi inna ekipa z grodu Kopernika – UKS OPP Toruń.

Pierwsza porażka piątoligowców

To był mecz na szczycie. W Tucholi zmierzyły się niepokonane do tej pory OSiR Tuchola oraz AZS UMK II Toruń. Starcie zakończyło się sukcesem gospodarzy, którzy triumfowali w stosunku 4:1. Warto jednak nadmienić, iż wystawili oni bardzo mocne rezerwy i w efekcie nasza ekipa musiała się zmierzyć z zawodnikami z kategorią II+ bądź lepszymi, a dodatkowo była osłabiona brakiem Daniela Ludwińskiego, mającego na koncie serię zwycięstw.

OSiR Tuchola - AZS UMK II Toruń | fot. chessarbiter.com

OSiR Tuchola – AZS UMK II Toruń | fot. chessarbiter.com

Rywale Radka Błajeta oraz Konrada Marca stracili swoje pierwsze połówki w sezonie ligowym. Obaj nasi zawodnicy mieli przewagę czasową, ale wobec silnych rywali i wyrównanych pozycji – zaproponowali remisy. Wyniki należy uznać za satysfakcjonujące, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę rankingi przeciwników. Aleksander Kiełbratowski (I+, 2073) i Piotr Jarosz (I, bez ELO) napsują jeszcze krwi niejednemu szachiście.

Na trzeciej desce Damian Turula grał bardzo ciekawą partię z Wiesławem Wruckiem (I, 1919). Rywal osiągnął przewagę, ale zaproponował remis. Niestety Damian go nie przyjął i ostatecznie zwyciężyło doświadczenie. Z kolei absolutny debiutant w lidze, Artur Brzeziński (V kategoria) przegrał z prof. Włodzimierzem Jastrzębskim (II+, 1772), ale jak na pierwszą ligową partię – było całkiem nieźle. Ostatnia deska to pewne zwycięstwo zawodniczki gospodarzy (I+, bez ELO), która uzyskała przewagę figury i spokojnie dążyła do wygranej.

Tabela V ligi KPZSzach |fot. chessarbiter.com

Tabela V ligi KPZSzach |fot. chessarbiter.com

Prowadzenie objęła ekipa z Tucholi, spychając nas na drugie miejsce. Należy jednak pamiętać, że rozgrywki prowadzone są system dwukołowym, czyli zmierzymy się z nimi jeszcze w rewanżu. A może AZS także wyciągnie wówczas asy z rękawa? Przekonamy się już wkrótce!

W ten weekend kolejne szachowe emocje. IV ligowcy podejmą PKS Wiatrak II Bydgoszcz, zaś druga drużyna AZS UMK Toruń pojedzie do Włocławka.