Święta ulic to tradycja rozpowszechniona w wielu miastach, zwłaszcza tych o długiej historii. Nie inaczej jest w Toruniu. Już jutro, już po raz szósty, świętować będą ulice Szeroka i Królowej Jadwigi.

Szeroka i Królowej Jadwigi uchodzą za najbardziej reprezentatywne i najpiękniejsze ulice toruńskiego Starego Miasta. Ich historia sięga czasów średniowiecza – Szeroka niegdyś zwana była Wielką, a Królowej Jadwigi Sadlarską. Do długiej historii tych ulic nawiązują obchody ich święta. Jego główną atrakcją będą zawody toczenia beczek ze śledziami, przypominające o nadanym w 1537 roku przez króla Zygmunta Augusta przywileju składu śledzi i soli dla miasta. Do pojedynku z reprezentantami gospodarzy staną przedstawiciele Chełmna, Fromborka, Gniezna, Golubia-Dobrzynia, Olsztyna i Sandomierza. Beczki toczyć będą po stumetrowym torze na pochyłości ul. Szerokiej. Początek turnieju przewidziano na 11.30, finał na 14.30. Zwycięzcy otrzymają statuetkę Złotego Śledzia. Rozgrywce towarzyszyć będzie szereg zabaw w średniowiecznym stylu – pojedynki rycerskie, gry oraz jarmark, które zapewnią aktorzy Teatru Impresaryjnego „Afisz” oraz rota rycerska. Dodatkowo na granicy Rynku Staromiejskiego i Nowomiejskiego stanie szlaban halabardniczy, który będzie przypominać o granicy, jaka niegdyś dzieliła Stare i Nowe Miasto.

Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Na najmłodszych czekają warsztaty ceramiczne przygotowane przez Pracownię Ceramiki CUD Alicji Bogackiej. Wychowawcy z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” ozdobią buzie naluchów malunkami, a Muzeum Okręgowe w Toruniu proponuje wspólne tworzenie słynnych zabytków Torunia całym rodzinom (na Szerokiej, u zbiegu z Łazienną).

Organizatorem imprezy, która odbędzie się po raz szósty jest Biuro Toruńskiego Centrum Miasta we współpracy z Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki” i Muzeum Okręgowym w Toruniu.

[fot. Mateusz Kosowicz]