Choć tworzył przed wieloma laty jego sztuka wciąż wymyka się interpretacjom krytyków. Hieronim Bosch, niderlandzki malarz i rysownik, trafi także pod lupę torunian podczas kolejnego spotkania Sztuka w Artusie. W roku 2016 mija 500 lat od śmierci artysty, jest to więc najlepszy moment na przypomnienie tego wielkiego malarza.

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie ze sztuką poświęcone będzie Hieronimowi Boschowi, niezwykłemu artyście z przełomu XV i XVI wieku. Twórczość Boscha charakteryzuje złożona symbolika, dotycząca w wielu przypadkach grzeszności i niedoskonałości człowieka, poprzez swą zawiłość nie do końca jasna dla odbiorców. Choć krytycy od lat przyglądają się pracom malarza to wiele z ich elementów wciąż stanowi zagadkę. Nie bez przyczyny mówi się bowiem, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów. Wszak jego dzieła przepełnione są dziwacznymi wyobrażeniami, monstrami, scenami obscenicznymi i wymyślnymi torturami. Wszystko to sprawiło, że wokół artysty narosła legenda twórcy chorego psychicznie, żyjącego na obrzeżach społeczeństwa. Ile było w tym prawdy?

Tej ugruntowywanej przez stulecia legendzie przeczą dosyć dobrze udokumentowane fakty z jego życia, które ujrzały światło dzienne przy okazji wielkiej monograficznej wystawy artysty. Wykład w ramach spotkań Sztuka w Artusie w syntetyczny sposób zaprezentuje wszystkie te najnowsze interpretacje, a także wiele nieznanych dotąd ciekawostek i analiz. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wudarski.

 

SZCZEGÓŁY

DATA: 21 września 2016 (środa), godz. 18:30
MIEJSCE: Centrum Kultury Dwór Artusa
BILETY: wstęp wolny
SZCZEGÓŁY: strona organizatora

[Fot. materiały prasowe]