Znane postacie polskiej i światowej sceny filmowej, tłumy fotoreporterów, pełna kinowa sala – to wcale nie Oscary. Tak co roku wygląda Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, stanowiący obecnie jedną z najważniejszych filmowych imprez w Polsce. Wielbiciele kinematografii od miesięcy czekają na tę chwilę, a progi klubu Od Nowa otworzą się dla nich już 18 października. Co znalazło się w programie tegorocznej edycji? Oto kilka słów na ten temat.

Publiczność zebrana w klubie Od Nowa, jak co roku będzie miała szanse zapoznać się z dziełami podzielonymi na kilka tematycznych kategorii. Projekcjom filmów będą także towarzyszyć spotkania ze znanymi postaciami kina, występy muzyczne i prelekcje. W precyzyjnie skomponowanym planie każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie.

On Air. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych

W tej kategorii zawarto dzieła, które zdążyły już zachwycić krytyków m.in. na festiwalach w Rotterdamie, Cannes, i Wenecji. Starannie wyselekcjonowane spośród reszty produkcji, mają teraz szanse powalczyć o główną nagrodę festiwalu – Złotego Anioła. W konkursowej dwunastce zobaczymy takie tytuły jak: wenezuelski film Z daleka, polską premierę filmu Mediterranea, dotykającego tematu imigrantów przybywających do Europy, oraz Islandzką opowieść, reprezentującą kino skandynawskie. Wśród wyświetlanych produkcji znajdzie się także film 600 Miles (w reżyserii Gabriela Ripsteina), będący prawdopodobnym pretendentem do Oscarów 2016 i nagrodzony Złotą Kamerą Land and Shade. Polskę w ON AIR reprezentuje Intruz Magnusa von Horna.

Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Na festiwalu Tofifest wykazać się mogą także twórcy krótkich form filmowych. W tym roku widzowie zobaczą dzieła trzydziestu jeden z nich. Wśród zakwalifikowanych filmów są kandydaci do Oscara, zdobywca Złotej Palmy i produkcje uznane na wielu światowych imprezach. Jedną z najbardziej wyczekiwanych projekcji jest Waves ’98, libańska produkcja nagrodzona statuetką w Cannes. Obok niej pojawią się Ave Maria (kino palestyńskie) i dwie nominacje do Oscara: Boogaloo And Graham i The Bigger Pictur. Polskę reprezentować będą cztery filmy: Charon (zdobywca nagrody młodego kina na festiwalu w Gdyni), Luna, Figura i Dalej.

From Poland. Konkurs polski

W Konkursie polskim zaprezentowane zostaną produkcje rodzime i to spośród nich jurorzy wyłonią tę najlepszą. Twórcy dzieł zawartych w tej kategorii razem z widzami zasiądą na widowni, stając się częścią całego wydarzenia. Wśród jedenastu wytypowanych filmów znalazły się zarówno znane tytuły jak Carte Blanche, Ciało lub Karbala, a także mniej rozpoznawalne produkcje: Performer, Noc Walpurgi, Walser.

Lokalizacje. Konkurs Regionalny

Jednym z najważniejszych celów festiwalu Tofifest jest promocja produkcji regionalnych. Dlatego co roku Lokalizacje pokazują wybranych twórców lokalnych, pomagając aktywizować środowisko filmowe i promować je zagranicą. Podczas 13 edycji wydarzenia zaprezentowane zostaną cztery filmy: Dziennik z Niebieskiej Szkoły (Jędrzej Bączyk), Głód (Marika Krajniewska), Ziggy Dust (Ryszard Kruk) oraz Supernova ( w reżyserii Andrzeja Cichockiego. O filmie pisaliśmy już tutaj).

Oprócz sekcji konkursowych w skład festiwalu Tofifest 2015 wejdą również: Mistrzowie, Focus, Retrospektywy narodowe (w tym roku dedykowane kinematografii irańskiej), Forward, Zjawiska, Forum 2014/2015 (zbierające w całość najlepsze obrazy minionego sezonu), a także pokazy specjalne i kino dla dzieci.

Projekcje filmów i imprezy towarzyszące odbywać się będą równolegle w trzech miejscach: na Nowej Scenie i Dużej Scenie w klubie Od Nowa oraz w Kinie Centrum (w Centrum Sztuki Współczesnej). Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie wydarzenia. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest jest imprezą biletowaną, a wstęp możliwy jest jedynie po wcześniejszym okazaniu zakupionego karnetu. Ceny poszczególnych biletów znaleźć można na stronie festiwalu.

[fot. materiały prasowe]