Największy toruński dworzec kolejowy znalazł się na liście wytypowanych dworców w konkursie „Dworzec Roku”. Toruń Główny. W tej stawce znalazły się dworce kolejowe z dziesięciu miast.

W którym mieście znajdzie się Dworzec Roku?

Dworcami, które wytypowano do finałowego etapu konkursu „Dworzec Roku” są także: Warszawa Centralna, Katowice, Kartuzy, Bydgoszcz Główna, Wrocław Główny, Bielsko Biała, Gdynia Główna, Tarnów i Wągrowiec.

Na „Toruń Główny” możecie zagłosować w tym miejscu, klikając w zdjęcie toruńskiego dworca.

Konkurs, którego organizatorami są Fundacja Prokolej i Fundacja Grupy PKP, został podzielony na trzy etapy. W I części spośród 32 zgłoszonych dworców wybrano 21, które odwiedzili audytorzy.

Ocenili oni takie aspekty, jak: „wielkość i zagospodarowanie, wykorzystanie i jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, przejrzystość i logikę rozplanowania poszczególnych stref, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku, czystość holu dworcowego, stref oczekiwania, toalet, dojść na perony i peronów, profesjonalizm osób sprzątających, obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych, dostępne kanały dystrybucji biletów, czas oczekiwania i dostępność biletów na zatrzymujące się pociągi, wygodę i dostępność ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, ilość miejsc siedzących oraz usługi dostępne na dworcu”[za dworzecroku.pl].

Na podstawie oceny audytorów i dokumentacji fotograficznej wybrano 10 najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych dworców.

O otrzymaniu tytułu Dworca Roku zadecyduje jury. Przyznana na podstawie głosowania internautów zostanie jednak także Nagroda Publiczności. Głosowanie potrwa do 30 listopada. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w grudniu.