Już za nieco ponad tydzień wydarzenie, na które czeka wiele osób. W Toruniu, po raz dziewiąty, zostanie zorganizowany kultowy Bella Skyway Festival. Tematem tegorocznej edycji Festiwalu, jest „Płynny wszechświat”.

Czym charakteryzuje się Bella Skyway Festival?

Bella Skyway Festival to impreza, mająca na celu wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Jest to niecodzienne i unikatowe przedsięwzięcie, które zmienia rzeczywistość i wypełnia nowym życiem stare mury miasta.  Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 2009 roku, a jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach: nauka, sztuka i ludzie.

Bella Skyway Festival 2017

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 22 – 27 sierpnia. Jej tematem jest „Płynny wszechświat”. Dziewiątą edycję imprezy charakteryzować będzie innowacyjne połączenie wody i światła, przypominające o kluczowych odkryciach naukowych. Artyści pokażą różne ścieżki światła, które będą nawiązywały dialog z wodą. Bella Skyway Festival 2017 będzie echem  zasad ekologicznej harmonii i równowagi, ponieważ ukaże wiele związków ludzi z wodą, w perspektywie przeszłości i przyszłości.

W tym roku Festiwal opierał się będzie na pięciu osiach tematycznych: doświadczenie a technologia, przyjemność a niebezpieczeństwo, symbol a fizyka, artykuł istotny globalnie a naturalny element kosmosu, tradycja a innowacja.

Jakie atrakcje czekają na nas podczas tegorocznej edycji Festiwalu?

  1. Jedną z atrakcji będzie Water Concept Factory, jedyna biletowana instalacja podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Twórcy pierwszego na świecie wodnego kina 360º przedstawią animowaną opowieść ukazującą niezdarne, ale zarazem pracowite życie kolorowych stworków pracujących w niezwykłej fabryce, których celem jest stworzenie idealnej bańki mydlanej i wypuszczenie jej w świat. Wydarzenie łączyło będzie światło, wodę, animację, a także świetlne drony. Bilety na widowisko można nabyć w serwisie Groupon (7,99 zł) oraz w kasach na miejscu wydarzenia (10 zł). Wejście dla dzieci do lat 12 – gratis. Gdzie? Przystań AZS.
  2. Płomienie życia – to instalacje, które stworzone zostały przez uczestników zajęć Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Instalacje, które zobaczymy, będą rzeźbami przestrzennymi, podświetlonymi ogniem. Gdzie? Dolina Marzeń.
  3. Orzeł – Anna Galas, poprzez swoją instalację, zwraca uwagę na niszczycielską siłę zjawisk natury, na co dzień nieszkodliwych, zachwycających nas swoim pięknem. Metaforą tych zjawisk jest orzeł zbudowany z kropel wody, który za pomocą światła ukazuje specyfikę zjawiska tsunami. Gdzie? Park za Doliną Marzeń.
  4. Spectral – instalacja, stworzona przez KASJO, bada przestrzeń miejską, dokładając do wypełniających ją elementów malarską narrację. Interwencja została utkana z setek kolorowych linii, które na nowo organizują miejsce ekspozycji. Po zapadnięciu zmroku pulsująca odbitym światłem UV instalacja digitalizuje przestrzeń. Osoby chore na epilepsję ostrzegane są przed migającym światłem – zbliżają się do instalacji na własną odpowiedzialność. Gdzie? Park przy placu Rapackiego.
  5. H2SO2 – kolejna atrakcja Festiwalu przedstawiała będzie radioaktywne, świecące kałuże, które będą wizualną metaforą starającą się zwrócić uwagę na problem szkodliwych procesów zachodzących w przyrodzie, za które w przeważającej mierze odpowiedzialny jest człowiek. Gdzie? Park przy placu Rapackiego.
  6. Cosmic Flow – będzie to projekcja stworzona przez węgierską grupę artystów. Zawarte tam będą ważne elementy, które będą oddziaływać z architektonicznymi cechami fasady i muzyką: kosmos, woda, życie i człowieczeństwo. Gdzie? Collegium Maximum UMK.
  7. Arché – instalacja ukazywać będzie ulotność wody, jej zmienność i delikatność. W jej skład wchodzić będzie suchy lód, woda i płyn. Elementy te stworzą pianę, którą będzie można zgnieść, dotknąć. Dzięki interakcji z widzem, z piany uwalniać się będzie delikatna mgiełka, która opada i opływa instalację niczym woda. Gdzie? Plac Rapackiego.
  8. Iluminacja 3 – to interaktywna instalacja, a w niej kilkadziesiąt zawieszonych w przestrzeni galerii animowanych światłem lamp jarzeniowych „postaci”. Gdzie? Centrum Sztuki Współczesnej.
  9. Urban Poetry – grupa Ocubo z Portugalii, zaproponuje widzom coś całkowicie nowego. Będzie to  mapping 3D zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego. Wypożyczane będą widzom okulary 3D, które pozwolą jeszcze mocniej zagłębić się w barwną, dynamiczną opowieść. Za zgubione lub zniszczone okulary pobierana będzie opłata w wysokości 10 zł. Gdzie? Urząd Marszałkowski.
  10. Organum –  to instalacja video-mappingowa z muzyką na żywo, pokazem świateł oraz systemem Surround®. Gdzie? Wnętrze kościoła Ducha Świętego.
  11. Renaissance Palace – będzie to instalacja, która zapraszała będzie zwiedzających do przejścia przez gigantyczny portal i przespacerowania się pod delikatnym i harmonijnym sklepieniem wykonanym z tysięcy światełek.  Gdzie? Ulica Szeroka.
  12. Moonflower – to instalacja artystki z Singapuru, wykorzystująca energię słoneczną. Będą to podświetlane kwiaty, które stworzą przepiękny, świetlisty ogród. Każdy z 250 kwiatów zasilany będzie własną diodą LED zasilaną energią słoneczną. Gdzie? Ruiny Podominikańskie.
  13. Teoria chaosu – to instalacja świetlna, którą stworzyli artyści z Fundacji Nie-Art. Przedstawiała będzie nieprzewidywalne i chaotycznie rozproszone cząsteczki stanowiące podstawę skomplikowanych układów. Gdzie? Ulica Browarna.
  14. They were here – instalacja ta przywracała będzie dawnych mieszkańców miasta do życia. Postaci wykonane z drutu, pokryte fluorescencyjną farbą, staną się żyjącymi duchami. Gdzie? Ruiny Zamku Krzyżackiego.
  15. oZoo – to instalacja autorstwa grupy z Francji, która mimo swojego figlarnego i surrealistycznego charakteru, symbolizuje przyszłość naszej planety oraz prezentuje miejsce, w którym realizm przenika się z iluzją. Gdzie? Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
  16. Sekretny ogród – celem tej instalacji przedstawiającej liczne, olbrzymie orchidee pokryte delikatnym światłem, jest przeniesienie widza do świata marzeń i fantazji, aby mógł na własne oczy zobaczyć wizje pochodzące z jego dziecięcej wyobraźni. Gdzie? Ulica Pod Krzywą Wieżą.

Wszystkie instalacje i projekcje oglądać będziecie mogli w godzinach: 20.30–24.00.

Ponadto wydarzeniu towarzyszyć będą takie atrakcje jak: projekcja Legenda Północy, spektakl Pieśń Bugajów, prezentacja samochodów hybrydowych przez Toyota Bednarscy, Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna, Warsztaty fotograficzne, Międzynarodowa konferencja festiwali światła w Toruniu, Oświeć się na UMK!, Konkurs fotograficzny „Uchwyć blask Bella Skyway”, a dodatkowo, już po Festiwalu, odbędzie się także XX Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowe.

Więcej informacji o dodatkowych wydarzeniach, o parkingach, zmianach w kursowaniu MZK, a także mapkę, znajdziecie tutaj.

Aby być na bieżąco, dołącz do wydarzenia na Facebooku!