4 czerwca Toruń będzie świętował 25 lat wolności. Z tej okazji zaplanowano wiele atrakcji, m.in. wystawy, gra miejska, pokazy filmowe, akcje artystyczne oraz koncerty. Wystąpi m.in. Sztywny Pal Azji i Armia.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich – to oficjalna nazwa święta ustanowionego w ubiegłym roku przez Sejm. Ma ono upamiętniać pierwsze od II wojny światowej częściowo wolne wybory parlamentarne z 1989 roku, które rozpoczęły transformację ustrojową w naszym kraju.

Świętowanie rozpocznie się już od rana na Starym Mieście. O godzinie 10 gimnazjaliści będą mogli wziąć udział w zorganizowanej grze miejskiej. Młodzież będzie miała okazję wcielić się w kandydatów solidarnościowego Komitetu Obywatelskiego z 1989 r., przyda im się do tego wiedza o Polsce i Toruniu z przełomu lat 80. i 90.

O godzinie 12 uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mogą zmierzyć się ze sobą w Biegu Wolności, który wystartuje z ul. Św. Ducha.

O 17:30 na placu Rapackiego rozpocznie się akcja artystyczna „W jak Wolność”, w której każdy z uczestników będzie mógł wyrazić jednym słowem czym dla niego jest wolność. Zebrane zapiski zostaną w listopadzie zaprezentowane pod kancelarią Prezydenta RP. Pół godziny później na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego rozpocznie się wystawa zatytułowana „25 lat demokracji w Polsce”. Będzie ona uzupełnieniem wywieszonych w całym mieście bilboardów prezentujących materiały z Instytutu Pamięci Narodowej – plakaty, ulotki, zdjęcia kandydatów do Sejmu kontraktowego oraz z wieców wyborczych.

Również o godzinie 18, Dwór Artusa zaprasza na seanse wybitnych filmów dokumentalnych, które pokazują, jak doniosłe znaczenie miały wolne wybory. Zobaczymy m.in. takie obrazy jak: „Z punktu widzenia nocnego portiera” Krzysztofa Kieślowskiego, „Szczurołap” Andrzeja Czarneckiego, „Fan” Wojciecha Maciejewskiego, „Dokąd” Pawła Kędzierskiego, „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa czy „Moje zapiski z podziemia” Jacka Petryckiego.

Wieczorem na Rynku Staromiejskim zabrzmią przeboje u lat 80- i 90-tych. O godz. 19 wystąpi Sztywny Pal Azji, gwiazda polskiej sceny muzycznej z lat 80. Pierwszy sukces muzycy odnieśli na festiwalu w Jarocinie w 1986 r. Rok później ukazała się debiutancka płyta „Europa i Azja”. Zespół jest znany z takich utworów jak „Nie zmienię świata”, „Łoże w kolorze czerwonym”, „Póki młodość w nas”, „Wieża radości, wieża samotności”.

Na scenie pojawi się także grupa Haydamaky, która aktywnie wspiera kijowski Euromajdan. Artyści wykonują muzykę z pogranicza reggae, rocka i tradycyjnej muzyki ukraińskiej.

Zdecydowanie najmocniejszym i najbardziej trafionym punktem programu będzie koncert zespołu Armia znanego koncertów o niepowtarzalnej atmosferze. Grupa istnieje od niemal 30 lat i do tej pory wydała 10 albumów studyjnych. Połączenie poetyckich tekstów z rozbudowanym instrumentarium i wyrafinowaną, ekspresyjną muzyką, synergią energetycznego rocka, folku, free jazzu i szeroko rozumianej awangardy, zawierającą cytaty z muzyki klasycznej, sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem. Koncert będzie transmitowany na żywo na antenie TVP Bydgoszcz.

Na zakończenie obchodów, o godz. 21.30, planowany jest pokaz animacji Ludzie Wolności na fasadzie budynku urzędu marszałkowskiego.

[fot. www.torun.pl]