Organek, Manchester, Kobranocka,Uniatowski, Gribojedow i… wielu, wielu innych. Kto w tym roku dołączy do tego zacnego grona? 11 sierpnia po raz czternasty poznamy laureatów Toruńskich Gwiazd!

Toruńskie gwiazdy, czyli cztery wyróżnienia dla muzyków

„Toruńskie gwiazdy” to plebiscyt wyłaniający najciekawsze toruńskie zjawiska muzyczne minionego roku. Finaliści są wyłaniani głosami internautów portalu Radia GRA w czterech kategoriach: Nadzieja, Artysta, Płyta i DJ Roku. W ciągu minionych 13 edycji plebiscytu Radia Gra, Urzędu Miasta Torunia i Toruńskiej Agendy Kulturalnej uważnie śledziliśmy rozwój toruńskiej sceny muzycznej, obserwowaliśmy spektakularne debiuty, wzloty lokalnych gwiazd i ich przełomowe płyty. Nasza scena okrzepła, ciągle jednak potrafi zaskakiwać i tworzyć ogólnopolskie marki. Już samo stawanie w konkursowe szranki z Organkiem, Uniatowskim czy Małpą dla wielu młodych artystów jest wielkim wyzwaniem i wyróżnieniem. O tym, kto sięgnie po laury w 14. już edycji Toruńskich Gwiazd dowiemy się 11.sierpnia na scenie letniej na Wiśle.

Jak zwykle, ogłoszeniu wyników towarzyszyć będzie doskonała muzyka. Pojawią się też artyści nominowani w tegorocznym plebiscycie. Tym razem będą to: mieszkająca od kilku lat w Toruniu nowozelandzka artystka Jordan Reyne z intrygującą mieszanką klimatów gotycko-celtycko-folkowych, nominowana w kategoriach płyta i wykonawca roku oraz niezwykle utalentowani panowie z zespołu Nietrzask, których niebanalne opowieści o Toruniu zaintrygowały nawet organizatorów trasy Męskie Granie. Jeżeli nie udało Wam się ich zobaczyć na festiwalu w Gdyni, nadrobicie to w ich rodzinnym Toruniu.

Gwiazdą wieczoru będzie ceniony duet Rebeka, który wydał w tym roku doskonałą płytę „Post Dreams” z popularnym singlem „Fale”.

Rebeka – parę słów o zespole

Jeden z najciekawszych polskich zespołów łączących elektronikę z gitarowymi brzmieniami. Rebeka powstała w 2008 roku z inicjatywy Iwony Skwarek, kompozytorki i autorki tekstów, do której wkrótce dołączył pochodzący z Torunia producent Bartosz Szczęsny. Już debiutancki, wydany w 2013 roku, krążek „Hellada” stał się wielkim wydarzeniem, zdobywając tytuł polskiej płyty roku w rankingu „Gazety Wyborczej”. Kolejne wydawnictwa „Davos” z 2016 oraz wydany w lutym tego roku „Post Dreams” rozwinęły muzyczna formułę zespołu. Analogowe brzmienia w klimacie lat 80-tych, porywające kompozycje, emocjonalne teksty oraz charyzma sceniczna sprawiły, że zespół stał się ozdobą wielu nie tylko polskich festiwali muzycznych (Open’er, Burn Selector, Free Form Festival, Męskie Granie). Scena jest ich żywiołem, a formę  każdego z występów pieczołowicie przygotowują, dbając o równowagę między elementami tanecznymi i balladowymi.

Nietrzask

Toruńska formacja, która powstała w 2014 r. Zaczynali od mieszanki muzyki bluesowej, rockowej i folkowej. Swych mistrzów upatrywali głównie w amerykańskiej tradycji folk-rocka lat 60-tych i 70-tych. Ich debiutancki album „Piątek wieczór w średniej wielkości mieście” przyniósł nie tylko nostalgiczne opowieści o emigracji zarobkowej, ale i  nasiąknięte lokalnym kolorytem historie miłosne rozgrywające się w zakamarkach znanych klubów i dyskotek. Wszystko to podane z duża dawką humoru i autoironii.

Płyta oraz wydawnictwo nominowane było w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy. W roku 2019 Nietrzask zakwalifikował się do wąskiego grona zespołów, które pojawiły się na trasie Męskiego Grania. Najnowszy singiel formacji zapowiadający drugą płytę przynosi wyraźną zmianę stylistyczną – więcej tu teraz brudnego, rockowego czy wręcz punkowego grania.

Jordan Reyne

Jak to się stało, że pochodząca z krainy „Hobbita” artystka zamieszkała w Toruniu? Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Niemcy, wreszcie Polska – w poszukiwaniu swojego miejsca na świecie Jordan zwiedziła kawał świata, ale jak twierdzi to właśnie w Toruniu znalazła swoje miejsce na Ziemi. Jej koncerty to One-Girl Show – uzbrojona w gitarę i loopy na żywo misternie tka mieszankę celtyckich wokali, industrialnych brzmień i mrocznych gotyckich opowieści. Nic więc dziwnego, że zaproszono ją do nagrania piosenki do kultowej gry komputerowej „Resident Evil”

BBC opisuje Reyne jako „po prostu oszałamiającą”. Występowała przed takimi zespołami jak: Laibach, New Model Army, Fields Of The Nephilim, The Damned, White Zombie. Na swym koncie ma występy na festiwalach o międzynarodowej sławie: Glastonbury (Wlk.Brytania) , The Big Day Out (Nowa Zelandia) , Whitby Gothic Weekend (Wlk.Brytania), Wave Gothic Treffen (Niemcy), NAMM (USA), City of Women (Słowenia)), Frankfurt Music Messe (Niemcy) i  The New Zealand International Festival of the Arts.

W 2019 roku wydała najnowszy album „Bardo”, nominowany w kategorii płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy.