Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zanotował awans w zestawieniu Nature Index 2017. W rankingu uczelni polskich uplasował się na 6. miejscu, co oznacza progres o 2 miejsca w porównaniu z poprzednim rankingiem. Wielkie brawa dla UMK!

Nature Index obejmuje liczbę i wartość artykułów naukowych, które zostały opublikowane przez autorów z danej instytucji w najważniejszych i najbardziej wpływowych czasopismach, zajmujących się naukami przyrodniczymi. Zestawienie objęło publikacje z 68 tytułów, a wyboru dokonała ekipa czynnych naukowców, niezależna od autora rankingu. Punkty można dostać zarówno za teksty przygotowane samemu, jak i te, powstałe w zespole.

Ranking Nature Index 2017 opiera się na poprzednim roku, dokładnie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku.

Jak UMK wypada na tle innych?

Powodów do dumy jest sporo. Nasza uczelnia wyprzedziła m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Śląski czy Gdański. Podium tworzą Uniwersytet Warszawski, Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Uniwersytet Mikołaja Kopernika wyprzedzają jeszcze Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Warszawska. Jeśli chodzi o nasze województwo, to toruńska uczelnia jest jedyną sklasyfikowaną.

W Europie UMK znajdziemy na początku czwartej setki – na 304. miejscu, zaś w zestawieniu globalnym toruńska uczelnia zajęła 691. miejsce.

Polskie zestawienie możecie zobaczyć tutaj.

[Fot. Angelika Plich]