Wielu mówi, że dla każdego sportowca najgorsze jest czwarte miejsce. Właśnie takie zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w kategorii uniwersytetów. Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach dobiegły końca i mimo braku medali – to był bardzo dobry występ naszych zawodników.

Po wczorajszym znakomitym dla nas dniu, dzisiejsze zmagania zakończyły się sporym niedosytem dla szachistów z UMK. Trzeba od razu zaznaczyć, że kojarzenie przeciwników było bardzo niefortunne i dostarczyło znakomitych rywali, o czym wspominał kapitan naszej ekipy – Mateusz Brzeziński.

O 9 rano rozpoczął się mecz z Uniwersytetem Warszawskim. Późniejsi złoci medaliści w kategorii uniwersytetów pokonali nas 4,5-1,5, ale trzeba tu wspomnieć o świetnym wyniku Damiana Śliwickiego, który zremisował z mistrzem międzynarodowym Arkadiuszem Leniartem.

Następnie przyszło starcie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, który był jednym z rywali UMK w walce o medale. Torunianie wygrali w stosunku 4-2 i  o wszystkim miała zdecydować ostatnia runda. Emocje sięgnęły zenitu.

Niestety los nie był dla nas łaskawy i przydzielił nam za rywala AGH z Krakowa. Wspaniała drużyna, z mistrzem międzynarodowym Danielem Sadzikowskim oraz chociażby kandydatem na mistrza FIDE Mirosławem Lewickim okazała się zbyt wymagającym przeciwnikiem i wygrała 5-1. Zawodnicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika liczyli jeszcze na korzystny układ w spotkaniu Uniwersytetu Wrocławskiego ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Brak wygranej graczy z województwa dolnośląskiego skutkował brązem dla nas, ale ostatecznie po zażartej walce to właśnie wrocławianie triumfowali.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach zakończone

Czwarte miejsce wśród uniwersytetów, trzynaste w klasyfikacji generalnej to dorobek UMK po dziewięciu rundach zmagań drużynowych. Niedosyt wśród zawodników z pewnością jest, ale to i tak znakomity wynik, za który naszym zawodnikom należą się ogromne brawa.

Najlepszymi okazali się:

Klasyfikacja Generalna – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Klasyfikacja Uczelni Społeczno-Przyrodniczych – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Klasyfikacja Uczelni Technicznych – Politechnika Warszawska
Klasyfikacja Uniwersytetów – Uniwersytet Warszawski

Szczegółowe wyniki —> http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/tdr_7244/results.html?l=pl&tb=206_

To były trzy dni pełne emocji! Dziękujemy!