Poznaliśmy już program dni otwartych nowej przeprawy przez Wisłę. Ma być hucznie i tłoczno, gdyż ma się tam pojawić jak najwięcej torunian.

Będzie to możliwe, gdy radni w nadchodzący czwartek przegłosują (na co jest duża szansa) darmowe przejazdy w okolice mostu 7 i 8 grudnia wybranymi liniami komunikacji miejskiej. Zwolnienie od opłat ma obowiązywać w godzinach 9:00-19:00 na liniach tramwajowych nr 1 i 5 a także autobusowych nr 10, 11, 13, 15, 20, 22, 23, 26, 29, 31, 38 i 40.

Przewidziane atrakcje na pierwszy dzień świętowania to: inscenizacja starcia wojsk z dwóch stron Wisły, pokazy taneczne, uroczysta parada, występ zespołu Paraliż Band a na koniec dnia pokaz fajerwerków.

Niedzielna część obchodów Dni Otwartych Mostu (koszt 250 tys. zł wspomnianej kwoty) to na samym początku Półmaraton Świętych Mikołajów, bo przecież będzie to dzień św. Mikołaja, koncert piosenek dla dzieci w wykonaniu aktorów Baja Pomorskiego, konkursy dla mieszkańców. Będzie także coś dla podniebienia, czyli degustacja okolicznościowych tortów wykonanych przez toruńskich cukierników. Gwiazdą drugiego dnia i całych obchodów ma być zespół Golec uOrkiestra, który wystąpi o godz. 17.

Ponadto przez dwa dni imprezy stałymi punktami będzie zwiedzanie mostu z przewodnikami czy mobilne zwiedzanie mostu.

Oficjalne otwarcie Mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej odbędzie się 9 grudnia. Ma pochłonąć 15 tys. zł. O godz. 11 odsłonięta zostanie tablica poświęcona patronce mostu, jedynej kobiecie wśród cichociemnych. Zaraz potem odbędzie się pierwsza przejażdżka nową przeprawą drogową.

Jak widać otwarcie nie pochłonie tak głośno krytykowanej sumy 600 tys. zł. Będzie to dużo mniejsza suma. Można się tylko zastanawiać, co wspólnego z Toruniem ma mieć góralska gwiazda obchodów pochodząca nawet nie z Wisły, a z Milówki. Jednak tańszym przedsięwzięciem nie byłby występ chociażby toruńskiej Sofy?

Fot. torun.pl