Choć już za kilka dni święta i nasze myśli skupiają się głównie na prezentach oraz sylwestrowej zabawie, warto wspomnieć o ciekawym przedsięwzięciu, które będzie miało miejsce w maju. Wtedy bowiem odbędzie się V Międzynarodowy Kongres Azjatycki, na który została uruchomiona już rejestracja uczestników. 

Czym charakteryzuje się Międzynarodowy Kongres Azjatycki?

Międzynarodowy Kongres Azjatycki to interesujące wydarzenie, które organizowane jest przez Towarzystwo Azji i Pacyfiku oraz Katedrę Systemu Politycznego RP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędem Miasta Torunia i Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. Dotychczas miały miejsce cztery edycje przedsięwzięcia oraz siedem wcześniejszych konferencji azjatyckich – każda z imprez zakończyła się międzynarodowym sukcesem naukowym i organizacyjnym. Na Kongresie uczestniczy zawsze wielu naukowców, badaczy, przedsiębiorców oraz ekspertów, którzy zajmują się problematyką azjatycką i stosunkami Polski z państwami tego kontynentu na różnych poziomach kooperacji. Na to unikalne spotkanie, którego cechą jest zaangażowanie we współpracę europejsko-azjatycką, przybywają także goście czy ambasadorzy z Chin, Rosji, Indii, Uzbekistanu, Kazachstanu, Malezji, Azerbejdżanu, Japonii, Pakistanu, Wietnamu, Turcji, Korei Południowej, Kirgistanu i Gruzji, a także badacze ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Holandii, Francji, Białorusi czy Ukrainy. Z całą pewnością jest to więc niezwykłe wydarzenie międzynarodowe, które stanowi ważną datę w kalendarzu dyplomatycznym.

V Międzynarodowy Kongres Azjatycki

Organizatorzy rozpoczęli już przygotowania do kolejnej, piątej edycji wydarzenia, które odbędzie się w maju 2018 roku. Merytoryczna część przedsięwzięcia będzie miała miejsce w dniach 10-11 maja, natomiast cykl imprez towarzyszących rozpocznie się w dniu poprzedzającym Kongres, czyli 9 maja. Pomysłodawcom imprezy zależy na tym, aby Kongres stał się największym wydarzeniem naukowym w Europie poświęconym szeroko rozumianej problematyce azjatyckiej. Planują także, że weźmie w nim udział ponad 500 osób. Ponadto, kontynuując wieloletnią tradycję konferencji naukowych skupiających badaczy zajmujących się współczesną Azją, pragną zachęcić do udziału w żywej i interdyscyplinarnej dyskusji. W związku z tym, pod tym linkiem, została uruchomiona już rejestracja uczestników. Zapraszani są naukowcy, badacze, eksperci, praktycy i przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani tematyką paneli V Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, w której skład wchodzą, m.in. Nowy Jedwabny Szlak jako inicjatywa gospodarcza i polityczna; Porównanie geopolitycznego potencjału państw azjatyckich; Stosunki USA z państwami azjatyckimi w XXI wieku; Relacje Unii Europejskiej z państwami azjatyckimi; Mocarstwowość państw Azji i Pacyfiku; Rozwój ekonomiczny Azji; Międzynarodowy kryzys gospodarczy w państwach azjatyckich; Polityka gospodarcza w krajach azjatyckich; Współpraca gospodarcza Azji i Europy i doświadczenia płynące ze  wspólnych projektów. Pełna lista tematów znajduje się tutaj.

Organizatorzy zachęcają także uczestników Kongresu do zgłaszania propozycji własnych, otwartych i zamkniętych, paneli tematycznych. Kontaktować mogą się w tym celu mailowo z Natalią Gburzyńską (natalia.gburzynska@op.pl). Referaty wygłaszane mogą być w języku angielskim, polskim i rosyjskim.

Źródło: kongresazja.pl

[Fot. Facebook]