Jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki pop, Varius Manx obchodzi w tym roku jubileusz 25 lat istnienia. Muzycy postanowili obchodzić na w najlepszy z możliwych sposobów – zapraszając do wspólnych występów Kasię Stankiewicz, z którą święcili wielkie sukcesy w latach 90. Tego lata złoty skład Varius Manx zawita także do Torunia!

Historia zespołu zaczyna się w 1990 roku w Łodzi, gdzie założyli go kompozytor Robert Janson oraz Michał i Marcin Marciniakowie. Początkowo wykonywał utwory instrumentalne, ale punktem zwrotnym w karierze grupy było dołączenie do niej wokalistki Anity Lipnickiej w 1993 roku. Varius Manx błyskawicznie stał się najpopularniejszym polskim zespołem poprockowym. Złota era zespołu trwała nawet po odejściu Lipnickiej w 1996 roku, którą z powodzeniem zastąpiła Kasia Stankiewicz. Z nią w składzie grupa wylansowała takie wielkie przeboje, jak Orła cień, Ten sen czy Kiedy mnie malujesz. W 2000 roku Kasia odeszła z zespołu i rozpoczęła karierę solową. Jej następczyniami w zespole były Monika Kuczyńska, Anna Józefina Lubieniecka i Edyta Kuczyńska, ale z tymi wokalistkami grupa nie odniosła sukcesów na miarę tych z Lipnicką i Stankiewicz.

W sylwestra 2015 roku na wrocławskim rynku Kasia Stankiewicz po raz pierwszy od 15 lat wystąpiła z Varius Manx, co okazało się początkiem powrotu złotego składu. Grupa wraz z Kasią rusza w jubileuszową trasę koncertową, którą promować będzie nowy utwór, Ameryka. Zawita też do Torunia, gdzie wystąpi 15 lipca o 21.00 w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w ramach cyklu Koncerty pod Gwiazdami Centrum Kultury Dwór Artusa. Bilety w cenie normalny 70 zł i ulgowy 60 zł można nabywać tutaj.

Polecamy lekturę wywiadu z Kasią Stankiewicz specjalnie dla SpodKopca.pl, w której mówi między innymi o powrocie złotego składu Varius Manx (klik).

[fot. materiały prasowe]