Przyroda na wyciągnięcie ręki – aby ją zrozumieć, trzeba najpierw poznać. Wiedzą o tym doskonale pracownicy Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, którzy pogląd ten pragną zaszczepić także wśród młodszych mieszkańców. Pomocne mają w tym być warsztaty z cyklu „Wakacyjne spotkania z przyrodą”.

„Wakacyjne spotkania z przyrodą” to cykl zajęć przyrodniczych, które mają rozwinąć wrażliwość dzieci na otaczającą je naturę oraz poszerzyć ich wiedzę w tym zakresie. Tematy spotkań różnią się co roku, dlatego młodzi pasjonaci przyrody bez wahania mogą zgłaszać się w każdym kolejnym sezonie. Podczas tegorocznych zajęć uczestnicy będą uczyć się m.in. jak obsługiwać czerpak entomologiczny, czyli przyrząd do odławiania owadów. Składa się on z okrągłej lub półokrągłej ramy, umocowanej do niej siatki oraz rękojeści i pozwoli początkującym przyrodnikom na sprawne pozyskanie ciekawych obiektów do obserwacji. Schwytane zwierzaki dzieci będą oglądać pod mikroskopem i oznaczyć. Pracownicy ogrodu przygotowali także zajęcia, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom wycieczek za miasto. W ich trakcie będą oni mogli dowiedzieć się, jakie pierwsze kroki należy podjąć w przypadku znalezienia rannego zwierzaka lub jak ważna jest rola kwiatów w przyrodzie.

Plan spotkań wakacyjnych

2, 9, 16, 23 lipca – „Po co roślinom kwiaty?”
7, 14, 21, 28 lipca – „Co w trawie piszczy?”
8, 15, 22, 29 lipca – „Jak pomagać zwierzętom, by im nie zaszkodzić”

Spotkania będą zaczynały się o godzinie 11.00 (trwać będą godzinę). W „Wakacyjnych spotkaniach z przyrodą” mogą wziąć udział wszystkie dzieci, obowiązuje jedynie bilet wstępu (dorośli 8 zł, dzieci 6 zł). Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

[źródło zdjęcia: Ogród Zoobotaniczny w Toruniu]