Na siedemnastym Objazdowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS już niedługo w Toruniu zostaną zaprezentowane wybitne dokumenty filmowe z całego świata. Gwałty towarzyszące wojnom, rzeczywistość uchodźców, dzieci wcielane do armii, uroki propagandy – na co tym razem zostanie zwrócona nasza uwaga  ?

Watch Docs  – czego dotyczy?

Watch Docs, czyli festiwal odnoszący się do praw człowieka, które ukazywane są filmach. Celem przedsięwzięcia jest edukacja za pomocą ekranizacji wybranych aspektów. Festiwal ma zwracać uwagę na problematykę praw człowieka – ukazanie wielopłaszczyznowości problemu, jak również zwiększenie świadomości społecznej.

Skąd nazwa? To gra słów „watchdog”, czyli pies stróżujący, co w języku angielskim jest skrótem organizacji, które „patrzą władzy na ręce” oraz „watch docs”, czyli oglądaj filmy dokumentalne.

Współorganizatorzy przedsięwzięcia, jakim jest Watch Docs, poza pokazami filmowymi przygotowują własny program imprez towarzyszących, które będą wzbogacać formułę festiwalu. Planowane są m.in. spotkania z ekspertami, koncerty, dyskusje panelowe, ale i fora organizacji pozarządowych.

Watch Docs to także ruch społeczny. Corocznie w zorganizowanie kolejnej odsłony festiwalu zaangażowanych jest kilkadziesiąt wolontariuszy.  Po międzynarodowym pokazie rusza festiwal objazdowy, organizowany wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych z całej Polski.  W ciągu ostatnich lat Watch Docs zagościł w 40 miastach Polski m.in. w Częstochowie, Gdańsku czy Toruniu.

Organizatorem Watch Docs jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która kooperuję z wieloma partnerami z Polski, m.in. ośrodkami akademickimi czy instytucjami kulturalnymi. W Toruniu z polskimi współorganizatorami festiwalu współdziała studenckie kino „Niebieski Kocyk” i Akademickie Centrum Kultury „Od Nowa”. Watch Docs to jeden z najstarszych i zarazem największych festiwali filmów o prawach człowieka.

Kiedy i gdzie?

18–20 marca, seanse zaczynają się o godz. 17, w Od Nowie ul. Gagarina 37a.

Festiwal Watch Docs jest przedsięwzięciem otwartym, zatem wszystkie zaplanowane pokazy są całkowicie darmowe.
W trakcie trwania całego przedsięwzięcia w kinie będzie stoisko fundacji EMIC, które oferuje możliwość zagrania w grę labirynt – „Wyrusz w drogę po status uchodźcy lub uchodźczyni”. Ponadto będzie możliwość przygotowania komiksu do ilustracji pod hasłem „Co robią syryjscy uchodźcy nad Bałtykiem?”’ oraz zmierzenia się z quizem migracyjnym.

Program festiwalu:

18 marca (poniedziałek)

17:00 NOWE FILMY POLSKIE/ZRÓB TO SAM: „Dobra zmiana”
18:30 POKAZ SPECJALNY: „6… 5… 4… 3… na ulicy”
20.00 My, obywatelki i obywatele, mamy głos – spotkanie z Sylwią Kowalską , Alina Sikorą i Markiem Rozpłochem – prowadząca: Dorota Nijaki – Bujnarowska
21:00 NOWE FILMY POLSKIE: „Śpiewać”

19 marca (wtorek)

17.00 CHCĘ ZOBACZYĆ/ ZRÓB TO SAM: „Czas na Ilhan”
18:00 Escape room PAH „Otwórz się na globalne wyzwania”
18.30 NA KRÓTKO: „Twoja własna prawda”
19:00 CHCĘ ZOBACZYĆ: „Układ”
20:00 NOWE FILMY POLSKIE: „Podziemie nadziei”

20 marca (środa)

17:00 CZESKI FILM: ECHA JI.HLAVY : „Czeski Allah”
18:30 NA KRÓTKO: „Noc nad Nowym Jorkiem”
18:40 ZRÓB TO SAM: „Gdy nadejdzie wojna”
20:00 Świat Od Nowa — „Od języka do nożyka. O wrogości i radykalizacji w polityce” – spotkanie z
dr hab. Magdaleną Mateją – prowadzący: dr Agnieszka Bryc oraz prof. Marcin Czyżniewski.