W Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich także muzycy nie mieli łatwego życia. Decydując się na unikanie kompromisów z władzami, nie mieli zbyt wielu możliwości publicznego występowania. W ten sposób narodziła się niezwykła tradycja, która do dzisiejszego dnia jest w Rosji żywa. Zaszczepić ją na polskim gruncie starają się toruńscy studenci!

„Kwartirnik” to określenie koncertu muzycznego organizowanego w… mieszkaniu (ros. „kwartira”). Niezależni muzycy w czasach panowania komunizmu w Rosji nie zawsze mogli liczyć na możliwość grania w klubach muzycznych i ośrodkach kultury. Korzystali wtedy z uprzejmości przyjaciół, którzy organizowali występy w… ich własnych mieszkaniach. Taka forma występu gwarantowała niepowtarzalny, kameralny klimat i poczucie intymnego wręcz kontaktu ze słuchaczami. Nie dziwi więc, że nawet po upadku ZSRR, kiedy muzycy rosyjscy mogli już występować w prawdziwych koncertowych miejscach, nie zrezygnowali z kwartirników.

Fenomen kwartirników fascynuje naszych studentów filologii rosyjskiej z UMK. Członkowie PIERIEWODKA – Sekcja Translatoryczna Koła Rosjoznawców UMK organizuje cykliczne spotkania muzyczne, nawiązujące do tradycji kwartirników. Członkowie sekcji przygotowują przekłady piosenek wybranych rosyjskich artystów, które następnie są prezentowane podczas kwartirnikowych koncertów. 27 kwietnia po raz czwarty w „kwartirę” zamieni się klub Dwa Światy. W repertuarze takich artystów, jak zespoły Kino i Barto, Konstantin Arbienin, Zemfira i Alina Orłowa wystąpią następujący wykonawcy:

– Siostry Tuchalskie i Maria Fiediuk: siostry Andżelika i Kinga śpiewają amatorsko. Ich aranżacjom towarzyszy temperament i pasja. Razem z Marią, miłośniczką gitary i skrzypiec, po raz drugi wezmą udział w kwartirnikowym koncertowaniu.

CREATevve & Pando Ra: Pando Ra tropi nie tylko zawiłości prawne (studiuje PRAWO), ale też nowe muzyczne trendy. CREATevve to młoda producentka i kompozytorka muzyki elektronicznej. Do jej sukcesów można zaliczyć wydanie krążka Electrochillout (2012) oraz zajęcie I miejsca w konkursie „PEOPLE HAVE THE POWER” przeprowadzonym w ramach Festiwalu Filmów i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, gdzie zaprezentowała muzykę do filmu Dawno temu w Nowej Soli (2013). CREATevve & Pando Ra w kwartirnikowej ekipie są od samego początku. W tym składzie zagrały również w Gdańsku podczas zorganizowanego przez PIERIEWODKĘ koncertu poświęconego grupie Kino.

Małgosia Kudlik, Arek Krawiel & Michał „Sasin” Sasinowski: W tym składzie zadebiutowali podczas gdańskiego koncertu Polskie Kino w lutym 2014. W tym składzie postanowili również wystąpić przed toruńską publicznością.
Małgosia Kudlik – finalistka X edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, niejednokrotnie śpiewająca na scenie (zarówno w ramach koncertów solowych, jak i sztuk muzycznych stowarzyszenia Maybe Theatre Company). Arek Krawiel – pianista, cymbalista, kompozytor i aranżer. Nagradzany w krajowych i zagranicznych konkursach pianistycznych oraz solfeżowych. Związany m.in. z zespołami Funkloopy i Funk U. Michał „Sasin” Sasinowski – saksofonista o niezwykłej charyzmie scenicznej i natychmiast rozpoznawalnym brzmieniu. Współtwórca wielu projektów muzycznych, członek zespołu Funkloopy oraz grupy Majestic.

Start kwartirnika w klubie Dwa Światy (ul. Ducha św. 10.12) w poniedziałek, 27 kwietnia o 18.30. Wstęp wolny!
[fot. materiały prasowe]