Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 687 tys. zł dofinansowania Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika usytuowanej na norweskim Spitsbergenie.

Środki zostały przyznane na lata 2019 – 2021 w ramach programu SpUB (tj. utrzymywania Specjalnych Urządzeń Badawczych). Symboliczny czek w obecności prorektora UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym prof. dr hab. Wojciecha Wysoty i dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej dr hab. Marek Kejna, prof. UMK przekazała wiceminister edukacji narodowej Iwona Michałek.

Jak można przeczytać na stronie UMK, dofinansowanie będzie przeznaczone m. in. „na materiały i przedmioty do badań, materiały i przedmioty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa badaczy i infrastruktury Stacji, transport, konserwacje i naprawy”.

Stacja Polarna UMK jest najdalej na północ znajdującą się polską jednostką badawczą. Znajduje się na nadmorskiej równinie Kaffiøyra (czyli Kawowej).

Stacja Hahut, bo tak oficjalnie nazywa się stacja polarna UMK na Spitsbergenie, jest zapleczem dla wypraw polarnych polskich, ale i zagranicznych naukowców, studentów, spelelogów, alpinistów czy płetnonurków. Ostatnia taka wyprawa z udziałem pracowników UMK miała miejsce w 2014 r. Stacja ułatwia także prowadzenie badań glacjologicznych, hydrologicznych, geomorfologicznych i klimatologicznych.