Blisko 300 plakatów, 150 wydanych książek – to dorobek Huberta Hilschera, wybitnego polskiego twórcy XX wieku. Jego prace będzie można zobaczyć już niebawem w Galerii Sztuki Wozownia. Wystawie towarzyszyć będzie również ekspozycja prac prof. Leszka Hołdanowicza.

Hilscher - plakat TorunW marcu Wozownia zaprasza na spotkanie z twórczością Huberta Hilschera (1924-1999), wybitnego artysty, twórcy polskich plakatów (ok. 300), książek (ok. 150) i logotypów. To trzecia odsłona wystawy, torunianie będą więc mieli jedną z rzadkich okazji, aby zapoznać się z pracami grafika. Wcześniej były one prezentowane w Muzeum Plakatu w Wilanowie (czerwiec 2015) i Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim (sierpień 2015). Tematyka przedstawianych plakatów ukazuje główne pola plastycznych zainteresowań artysty: tematy cyrkowe, muzyczne, zabawy z typografią i kompozycje z pogranicza trójwymiaru. Podejmując temat cyrku Hilscher akcentował grę z realizmem i deformacją, stawiając przy tym na niezwykle intensywne kolory kpiące z szarzyzny ówczesnej codzienności. Cyrk stanowi ucieczkę w świat iluzji i dziecięcych marzeń, barwnych esów-floresów, których wydźwięk wciąż porusza oglądających.

Warto wspomnieć, że wystawa jest pierwszą w tej skali prezentacją dorobku artystycznego Huberta Hilschera. Składać się na nią będą projektowane przez niego plakaty, począwszy od lat 50. aż po schyłek XX w. Przypomnienie sylwetki artysty stanowi także pretekst do zbilansowania całokształtu jego dorobku w formie kompletnego katalogu prac, co stanowi cenny wkład w wiedzę o polskim projektowaniu graficznym w drugiej poł. XX w. Opracowania merytorycznego tematu podjęła się Irena Przymus z MNP w ścisłej współpracy z rodziną artysty i Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wystawie prac Hilschera towarzyszyć będzie prezentacja artystycznego dorobku prof. Leszka Hołdanowicza. Otwarcie wystawy nastąpi 11 marca o godz. 18:00, oglądać ją można będzie jednak aż do 3 kwietnia.

[fot. materiały prasowe]