Czarne koty, stłuczone lustra, rozsypana sól – z tak nieprzyjemnymi przesądami kojarzy się nam piątek 13-ego. Tym razem warto jednak porzucić zabobony. Dla wszystkich maruderów Galeria Sztuki Wozownia przygotowała kilka wystaw, które z pewnością zainteresują najbardziej wymagających widzów.

 

Łukasz Prus-Niewiadomski – „Świat jest w grze”

Ruch – ciała, mimiki, gestów…Na tym swoje prace oparł Łukasz Prus-Niewiadomski, performer i artysta multimedialny. W kadr kamery ujął serię dynamicznych póz, które wśród odbiorców budzą całą masę skojarzeń. A sam autor wcale nie pomaga w interpretacji. Swoje wideoinstalacje prezentuje osobno lub komponuje je w luźno połączone zestawienia. Punktem wyjścia jego twórczości są: gra, walka oraz związane z tym emocje, a także przeciwności, jakie człowiek napotyka na swojej drodze.

Marcelo Zammenhoff – Słońce nad Lehistanem

Jaskrawe światło żarówki oślepia, a ustawiony w kącie kineskopowy telewizor hałasuje. To jednak elementy, których nie mogło zabraknąć w żadnym salonie lat 80-tych. Teraz zagościły również w Wozowni. Wystawa Marcelo Zammenhoffa to bowiem powrót do czasów PRL-u i ironiczne ujęcie tego, co wtedy stanowiło polską codzienność. To co widzimy na pierwszy rzut oka: tandetny wystrój, powtarzalne ujęcia na migającym ekranie, to jednak tylko fasada. Autor w swoim przekazie wybiega znacznie dalej. Sentymentalna podróż Zammenhoffa do przełomu lat 80′ i 90′ to spojrzenie na polskość i przemiany zachodzące w sposobie potocznego jej definiowania.

Agnieszka Grodzińska- Hard Light in the Light Heat (Ostre światło w lekkim cieple)

Ksero prac zamiast oryginału. Czemu może służyć tak specyficzny rodzaj sztuki? Odpowiedzi na to pytanie szukać należy wśród dzieł Agnieszki Grodzińskiej. Choć obraz jest na nich niewyraźny, odgadnięcie prawdziwego przesłania nie należy do trudnych. Chodzi oczywiście o kontrast – biel naświetlonych miejsc ścina się z otaczająca czernią, tworząc fantazyjne kompozycje. Choć pracę ukazują części ludzkiego ciała (plecy, nogi, pośladki) to nie ma w nich nic seksualnego. W przesłaniu swoich prac artystka pokazuje i kwestionuje stereotypowe wyobrażenia na temat wiarygodności obrazu kserograficznego.

Info:
Kiedy: 13.03.2015 (piątek), otwarcie wystaw godz. 18:00, wystawy czynne do 14.04.2015 (wtorek)
Gdzie: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, grupowy (5-15 osób) – 15 zł

[fot.materiały prasowe]