W Polsce jest około pół miliona niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku kostnego. Ciągle za mało. Można to zmienić w bardzo prosty sposób, przychodząc w najbliższych dniach do Biblioteki Głównej lub też do Wyższej Szkoły Bankowej.

W dniach 9-10 kwietnia po raz kolejny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbędą się zapisy do Bazy Dawców Szpiku. Do tej pory w dwóch edycjach studenckich edycji projektu studenckiego Fundacji DKMS zapisały się 23 563 osoby jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.

Co ważne, były to osoby całkowicie świadome swojego czynu, gdyż podczas zapisów osoba jest dokładnie informowana o tym na co się decyduje. Wtedy tylko wystarczy uzupełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka specjalną wykałaczką.

Pierwszego dnia właśnie trwającej akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” udział w niej wzięło 107 osób. Każda z nich ma szansę w przyszłości uratować komuś życie, ale najpierw dostanie list z Fundacji potwierdzający, że mogą zostać dawcami. Odkryją w nim także legitymację potencjalnego dawcy (taką jak powyżej) i mały kawałek puzzla, który można przypiąć do ubrania i propagować szlachetną ideę.

Przypomnijmy, że dzięki powstałej w 2009 roku Fundacji DKMS Polska i tysiącom wolontariuszy do tej pory zarejestrowało się ponad 450 000 ludzi, w tym do marca tego roku 1018 oddało swoje komórki macierzyste, ratując w ten sposób to co najcenniejsze – ludzkie życie. Już sama taka możliwość daje niesamowitą radość, o czym przekonał się wyżej podpisany.

Data: 9 – 10 kwietnia 2014
Godziny: 11:00 – 18:00
– Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka
Adres: ul. Gagarina 13, Toruń

Data: 12 – 13 kwietnia 2014
Godziny: 11:00 – 18:00
– Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
Miejsce: Budynek B (parter)
Adres: ul. Dekerta 26, Toruń

Zapisywać się na wydarzenie można tutaj.

[Fot. Michał Machel]