Według wyników badań exit poll przeprowadzonych przez IPSOS dla TVP, Polsatu i TVN w kujawsko-pomorskim w wyborach do sejmiku wygrała Koalicja Obywatelska.

Na razie poznaliśmy wyniki sondażowe, wg których w województwie kujawsko-pomorskim największą reprezentację w sejmikach wojewódzkich będą mieli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Drugie miejsce w wyborach do sejmików zajęło Prawo i Sprawiedliwość, a trzecie Polskie Stronnictwo Ludowe.

W 9 województwach, jeśli chodzi o wybory do sejmików wygrał Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, w pozostałych 7 wygrała Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

W wynikach sondażowych dla stacji telewizyjnych nie uwzględniono wyników wyborów prezydenta Torunia.

Wg danych ze 100 na 121 komisji Michał Zaleski uzyskał 55% głosów, a Tomasz Lenz 23%.

Przewidywana frekwencja wyborcza w skali całego kraju odnotowano w badaniu sondażowym na poziomie 51,3%, co byłoby najlepszą frekwencją spośród wszystkich wyborów samorządowych, które odbyły się w Polsce po roku 1990.Frekwencja wg danych PKW wyniosła 52,15%.

W województwie kujawsko-pomorskim frekwencja wg badań exit poll wyniosła 50,6%. Frekwencja wg danych PKW wyniosła 50,99%. W Toruniu frekwencja po spłynięciu danych z 54 na 121 obwodów wyniosła 51,25%..

Wg danych frekwencyjnych PKW na godzinę 17:00 w Toruniu głosowało 41,02% uprawnionych do głosowania. Głosowanie potrwało zgodnie z planem do godziny 21:00.

Badania exit poll polegają na zadawaniu pytań przez ankieterów respondentom o przede wszystkim ich głos w obecnych wyborach po wyjściu z lokali wyborczych. Wyniki uzyskane w ten sposób mogą cechować rozbieżności na poziomie kilku punktów procentowych w stosunku do właściwych wyników.

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza oficjalne wyniki wyborów samorządowych zostaną opublikowane najwcześniej we wtorek, 23 października.

[Tekst aktualizowany, stan na godzinę 11:00, 22 października]