Choć festiwal Tormiar zbliża się wielkimi krokami, to nie jedyna gradka dla miłośników wzornictwa. W najbliższy czwartek bowiem odbędzie się pierwszy z nowego cyklu wykładów w Wozownii. Pierwszym zaproszonym gościem będzie Czesława Frejlich.

Wystąpienie w dniu 12 czerwca poruszać będzie tematykę polskiego wzornictwa po 2000 roku – dacie szczególnie ważnej, gdyż wtedy to właśnie narodowy design przestał być tylko domeną wystaw i galerii, ale począł być także widoczne w przestrzeni publicznej. To właśnie tą tematyką, podpartą swoim (a właściwie z Dominikiem Lisikiem) najnowszym wydawnictwem o tytule Polish Design: Uncut, będzie zajmowała się Czesława Frejlich.

To właśnie z polskiej wersji, pt. Zaprojektowane, wybrane i pokazane zostaną przykłady najbardziej szczególne dla omawianego okresu – choć głównie są to wyroby przemysłowe, lecz nie można odebrać im artystycznego kunsztu.

Zaproszony gość, czyli Czesława Frejlich do końca lat 90. Pracowała jako projektantka wzornictwa. Obecnie wykłada na ASP w Krakowie i Warszawie. Jest także kuratorką wielu wystaw i autorką publikacji na temat wzornictwa. Ponadto jest redaktorem naczelnym kwartalnika 2+3D.

Jak obiecują organizatorzy, nowy cykl wykładów „Projekt dla…” ma być szerszą refleksją na temat współczesnego designu. Celem spotkań ma być pokazanie perspektywy szerszej, w której wzornictwo nie jest tylko elementem stylowego gadżetu, ale także część naszego codziennego życia.

 

Co: Wykład polskim wzornictwie po 2000 r. „Zaprojektowane” z cyklu „Projekt dla…”

Kto: Czesława Frejlich

Kiedy: 12.06 g. 18.00

Ile: wstęp wolny

Gdzie: Galeria Sztuki Wozownia

[googlemap]https://maps.google.pl/maps?q=Toru%C5%84,+ul.+Ducha+%C5%9Aw.+6&hl=pl&ie=UTF8&geocode=+&hnear=Ducha+%C5%9Awi%C4%99tego+6,+Toru%C5%84,+kujawsko-pomorskie&t=m&z=16[/googlemap]

 

[fot. materiały organizatora]