Maraton Pisania Listów AI to największa międzynarodowa akcja zrzeszająca ludzi z całego świata w obronie tych, których prawa są łamane. Co roku, w weekend najbliższy 10 grudnia pisane są setki tysięcy listów do władz, oraz życzenia i słowa wsparcia dla więźniów.

Akcja pisania listów zrodziła się w Polsce, a jej inicjatorami w 2001 roku byli członkowie warszawskiego oddziału Amnesty. Inicjatywa szybko zyskała na popularności wśród innych sekcji i stała się akcją międzynarodową. Od tego czasu, z każdym rokiem przybywa miejsc na świecie, w których można napisać list w specjalnie wyselekcjonowanych sprawach. Dotyczą one ludzi uznanych się za więźniów sumienia, których podstawowe prawa są w rażący sposób łamane.

W związku z XV Maratonem Pisania Lisów Toruński oddział AI przygotował specjalny filmik promujący wydarzenie. W jego stworzeniu pomagali członkowie innych oddziałów Amnesty International z całego świata:

Nasz filmik miał uświadomić ludziom w Toruniu znaczenie maratonu i pokazać, że nie tylko my piszemy, nie tylko Polska, ale że piszą również inni na całym świecie. – mówi Agnieszka, członek toruńskiego oddziału – Postanowiliśmy napisać do innych grup, z prośbą o pomoc. Odzew był bardzo pozytywny. Wiele grup nie zdążyło przesłać filmików, ale przesłało słowa poparcia. Dzięki temu poczuliśmy, że jesteśmy częścią organizacji międzynarodowej i, że naprawdę działamy razem.

W tym roku Maraton odbywa się w szczególnym dla Polaków dniu. 13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły niezgodnie z własną konstytucją stan wojenny, którego głównym celem było zniszczenie „Solidarności” i odebranie Polakom nadziei na zmiany w kraju. Symbolem solidarności z rodzinami poszkodowanych oraz pamięci o ofiarach stanu wojennego była zapalona w oknie świeca. Dlatego też dzisiaj w rocznicę wydarzeń z grudnia ’81 o godzinie 19:30 w CSW zapalona zostanie uroczyście świeca na znak pamięci o ofiarach tamtych dni.

Toruński oddział Amnesty International tworzą głównie studenci i dlatego też nasza redakcja zachęcamy również Was do włączenia się w akcje i napisania listu w jednej z jedenastu spraw. Akcja w CSW potrwa dzisiaj do 24, a od godziny 22 stoisko AI będzie dodatkowo otwarte w klubie 2 Światy.

[fot. Alicja Grajek]