Wzrok to jeden z podstawowych zmysłów człowieka, którego wielu z nas nie docenia. Na co dzień nie myślimy o zdrowiu naszych oczu, wszystko się jednak zmienia, kiedy nasza jakość widzenia się obniża. Jedną z najczęstszych przyczyn kłopotów ze wzrokiem jest zaćma, na szczęście przypadłość tę można skutecznie leczyć. Poznaj możliwości leczenia zaćmy, które daje współczesna medycyna!

Czym właściwie jest zaćma i jakie są jej objawy?

Zaćma (cataracta) to schorzenie dotykające soczewkę oka, które polega na jej stopniowym mętnieniu. Skłonności do tej choroby mogą być wrodzone, choć najczęściej jej rozwijanie się związane jest z postępującym w organizmie procesem starzenia. Warto wiedzieć, że zaćma nie da o sobie znać objawami bólowymi. O tym, że z naszym okiem dzieje się coś niedobrego, będzie świadczyć stopniowe pogorszenia się wzroku: zamglenie widzenia, matowe widzenie barw, utrudnione widzenie po zmroku. Może się pojawić również nadwrażliwość na zbyt jasne światło. Każdy z wymienionych symptomów, a także jakiekolwiek inne zaburzenie widzenia, powinno skłonić nas do zbadania wzroku u lekarza okulisty.

Zaćma to choroba, którą można leczyć!

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie osoby chore na zaćmę nie są skazane na utratę wzroku. Chorobę tę nie tylko skutecznie się diagnozuje, ale także leczy, poprzez zoperowanie chorego oka. Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent jest przytomny i świadomy, nie czuje jednak bólu. Przez cały czas pozostaje w pozycji leżącej, a powieki przytrzymują mu specjalne rozwórki. Podczas operacji zmętniała soczewka zostaje usunięta, w jej miejsce wstawiona nowa, sztuczna. Soczewkę można uzyskać na NFZ, który wprowadził nielimitowane świadczenia na zabiegi usunięcia zaćmy i refunduje soczewki. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to tylko soczewki jednoogniskowe, a więc takie, które pozwalają dobrze widzieć tylko na jedną odległość. Kiedy więc wybierzemy soczewkę do dali, do bliży (do czytania) wciąż będą potrzebne specjalne okulary.

Fot. materiały partnera.

Fot. materiały partnera.

Wyjdź z kolejki i pokonaj zaćmę, nim Twój stan się pogorszy!

Niektóre osoby mają tendencję do zwlekania ze zgłoszeniem się na zabieg. Czasem przybiera to wręcz formę przekonania, że lepiej poczekać, aż zaćma „dojrzeje”. Jest to oczywiście błędne myślenie, które grozi pogorszeniem się stanu pacjenta i powikłaniami. Powstaje także ryzyko, że pacjent już nigdy nie odzyska dobrego wzroku. Zdarza się też, że czas oczekiwania na zabieg wydłuża się ze względu na obłożenie publicznych szpitali. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest operacja wykonana prywatnie. Zabieg taki wiąże się wprawdzie z odpłatnością, jednak ma on szansę odbyć się szybko, nim rozwiną się powikłania. Co więcej, pacjenci mają możliwość wyboru soczewki i mogą zdecydować się na jej wieloogniskową wersję. Przy tego rodzaju zabiegu nie jest też konieczna hospitalizacja, co umożliwia szybszy powrót pacjenta do domu.

Zabiegi usunięcia zaćmy oferuje m.in. Szpital Citocare, działający w ramach sieci placówek Citomed. Pacjent zgłaszający się do tego szpitala otrzymuje niezwykle cenną szansę na odzyskanie ostrości widzenia i przeżycie drugiej młodości oczu, dlatego naprawdę warto się na ten zabieg zdecydować!

[Artykuł sponsorowany]