Sylwester często kojarzy się z hukiem i rozświetlonym przez fajerwerki niebem. W ostatnich latach jednak pojawia się trend odchodzenia od tego typu atrakcji, czego przykładem są m.in. sylwestrowe pokazy dronów czy laserów. O nieużywanie fajerwerków apeluje Prezydent Torunia – Michał Zaleski.

Apel Prezydenta

Prezydent Torunia Michał Zaleski postanowił wystosować apel do mieszkańców Grodu Kopernika. Prosi w nim o to, żeby torunianie zachowani się odpowiedzialnie i ze względu na bezpieczeństwo swoje i najbliższych oraz z troski o zwierzęta wstrzymać się od wystrzeliwania fajerwerków. Prezydent naszego miasta proponuje każdemu, aby o północy wyjść do okien ze świeczkami lub lampkami i w tej sposób pozdrowić sąsiadów.

Pełna treść komunikatu

Szanowni Państwo,

kończy się rok 2020, niezwykle trudny dla nas wszystkich, pełen obaw i wyzwań związanych z pandemią. Nic dziwnego, że wielu z nas odczuwa potrzebę, aby nadchodzący Sylwester i Nowy Rok świętować wyjątkowo hucznie i swobodnie. Bardzo wszystkich przed tym przestrzegam! Liczę na Państwa rozwagę i odpowiedzialność. Bardzo proszę – zrezygnujmy z odpalania fajerwerków w trosce o siebie samych – przy ich użyciu liczne są przypadki zranień, a nawet poważnych uszkodzeń ciała. Chrońmy także zdrowie i życie naszych czworonożnych przyjaciół. To, co dla wielu z nas jest niezapomnianym i pięknym momentem, dla zwierząt staje się prawdziwą torturą.

To będzie sylwester inny niż zwykle, ale wciąż może być piękny i wyjątkowy! Zachęcam wszystkich Państwa – stańmy o północy 31 grudnia w naszych oknach z świecą lub lampką i pozdrówmy noworocznie naszych sąsiadów. Przekażmy sobie ten znak toruńskiej jedności i przyjaźni w obliczu pandemii! Niech będą to także światła dające nadzieję pomyślności dla Torunia, jego mieszkańców i gości w Nowym 2021 Roku!

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

[źródło: www.torun.pl]