Pod koniec listopada zeszłego roku północno-zachodnia część Albanii została zaatakowana przez trzęsienie ziemi. Żywioł spowodował ogromne zniszczenia. Pomoc z całego świata zaczęła napływać natychmiast. Choć aktualnie sytuacja jest pod kontrolą, odbudowa zniszczeń będzie wymagała jednak dużo pracy oraz wysiłku. W styczniu datki na rzecz poszkodowanych będzie można wpłacać także w Toruniu!

Zbiórka pieniędzy dla Albanii

Żywioł, który zaatakował północno-zachodnią Albanię 26 listopada ubiegłego roku, spowodował ogromne zniszczenia. 51 osób zginęło, 700 odniosło obrażenie, a ponad 7000 rodzin straciło dach nad głowami. Dodatkowo tragiczną sytuację poszkodowanych pogarsza zbliżająca się zima. W najbardziej zniszczonych regionach stan klęski żywiołowej został przedłużony o dodatkowe trzy miesiące, dlatego mimo iż sytuacja jest pod kontrolą, pomoc jest wciąż potrzebna.

Datki będą zbierane podczas kwest w Warszawie oraz Toruniu, a akcja będzie promowana za pomocą kilku wydarzeń kulturalnych, które będą się odbywały przez cały styczeń. Po zakończeniu zbiórki pieniądze zostaną bezpośrednio przekazane poszkodowanym.

Nie jest to jednak wyłącznie działanie humanitarne. Wolontariusze z Polski, którzy znajdą się w samym centrum wydarzeń, będą dokumentować proces pomocy mieszkańcom Albanii, aby móc potem przygotować wystawę, która będzie miała na celu ukazanie tego co udało się zrobić i komu udało się pomóc. Wystawa ta ma na celu nie tylko przybliżenie rozmiarów tragedii, ale także ludzkie dobro. Nie dlatego, aby się chwalić, lecz po to, aby ludzie zobaczyli i wysłuchali, doświadczyli tego, co oznacza pomóc i dlaczego warto biec z nią do tych, którzy jej potrzebują.

Tutaj odnajdziecie link do wirtualnej zbiórki.