Po emocjonalnym lecie społeczeństwo wydaje się być wypalone, jednak istnieje rozwiązanie tego problemu. Już jesienią Centrum Kultury Dwór Artusa wyciągnie Torunian z depresyjnego otumanienia, a to za sprawą kolejnej edycji Forte Artus Festivalu.

Wydarzenie wpisuje się w listę kulturalnej panoramy miasta, a różnorodność przedstawionej oferty zadowala wielu mieszkańców. Koncerty, spotkania z artystami i twórcami, a także promocje książek rozbudzą muzyczne, poetyckie oraz literackie fascynacje osób, które przestąpią próg toruńskiego Dworu Artusa.

Festiwal stara się zacieśnić więzy z innymi narodami, a szczególnie rozwija przyjaźń między krajami słowiańskimi. Członkowie zespołu, który wystąpi 24 października pochodzą z trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Tree Stones Quartet to grupa jazzowa składająca się z młodych improwizatorów sceny muzycznej. Koncert wpisuje się w obchody litewskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wstęp wolny.

Dzień później publiczność przeniesie się ze świata jazzu pod dach poezji, a to za sprawą Jacka Kleyffa. Jego twórczość to zarówno dzieła z okresu Salonu Niezależnych (projekt stworzony z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim), jak i Orkiestry Na Zdrowie. Artysta wystąpi w kameralnym koncercie wraz z Jerzym Słomą Słomińskim. Jacek Kleyff przedstawi swoje największe dzieła, jak chociażby Rozpostarta płachta nieba, ale również utwory nowe. Bilety: 20/25 złotych.

Kolejne wydarzenie to uczta dla sympatyków językowej finezji. W Dworze Artusa pojawią się mistrzowie inteligencji: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz felietonista Michał Ogórek. Spotkanie odbędzie się w ramach promocji książki Kiełbasa i sznurek… Poprowadzą oni ciekawą rozmowę o języku ojczystym, ale również nie zabraknie ironii oraz trudnych pytań. Wstęp wolny.

Dzień Zaduszny to czas refleksji. Centrum Kultury Dwór Artusa proponuje tego dnia koncert Grażyny Auguścik zatytułowany The Man Behind Sun – songs of Nick Drake. Wydarzenie zostanie poświęcone brytyjskiemu muzykowi Nickowi Drake’owi. Zginął w wyniku przedawkowania środków antydepresyjnych. Grażyna Auguścik postanowiła zmierzyć się z jego twórczością – pełną bólu i smutku, ale również poszukiwania miłości i tęsknoty za nią. Bilety: 35/40 złotych.

Natomiast 3 listopada publiczności Dworu Artusa na pewno nie zabraknie humoru dzięki CeZikowi. Ta wielka gwiazda Internetu oszołomi wszystkich swoją kreatywnością oraz świeżym spojrzeniem na muzykę. CeZik w Internecie czuje się jak ryba w wodzie. Kameralny Akt Solowy to zbiór wszystkich produkcji podbijających w ostatnim czasie sieć. Zaskakujące aranżacje znanych utworów, dystans do samego siebie oraz ogromna dawka pozytywnej energii – to elementy, których na pewno nie zabraknie podczas tego koncertu! W ramach suportu wystąpi Peter J. Birch. Bilety: 35 złotych.

Festiwal Forte Artus to kumulacja kulturalnych wydarzeń, więc nie może zabraknąć na nim również gwiazd kina. 8 listopada odbędzie się spotkanie z Jolantą Fraszyńską. Ta powszechnie znana z serialu Na dobre i na złe czy filmu Skazany na bluesa aktorka jest również odtwórczynią wielu znakomitych ról teatralnych. Jolanta Fraszyńska w rozmowie z Magdaleną Wichrowską uchyli Torunianom rąbka tajemnicy na temat swoich zawodowych planów oraz opowie o świecie filmu i teatru jej oczyma. Wstęp wolny.

Dwa dni później w Dworze Artusa zagości romantyk fortepianu Bogdan Hołownia. Muzyk wystąpi w duecie z  kontrabasistą Wojciechem Pulcynem. Artyści w ramach wieloletniej fascynacji kulturą międzywojnia zaprezentują jazzowe aranżacje utworów najwybitniejszego polskiego kompozytora – Henryka Warsa. Stworzył on wiele niezapomnianych utworów, m.in. Miłość Ci wszystko wybaczy czy Umówiłem się z nią na dziewiątą. Bilety: 25/30 złotych.

Kolejnym przystankiem na tej kulturalnej trasie będzie spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. 15 listopada autor będzie promować swoją nową książkę – Nie ma ekspresów przy żółtych drogach. Spotkanie z laureatem Nagrody Nike zapewne okaże się wydarzeniem obfitującym w wielką dawkę ironii, celnych spostrzeżeń literackich oraz wiele interesujących anegdot z życia autora. Wstęp wolny.

Natomiast 17 listopada w ramach Forte Artus Festiwalu wystąpi Natalia Niemen. Artystka złoży podwójny hołd wybitnemu muzykowi oraz jej ojcu – Czesławowi Niemenowi. Córka po zmarłym wirtuozie jest pomysłodawczynią projektu Niemen mniej znany. Idee koncertu stanowi prezentacja utworów mniej rozpowszechnionych, m.in. z albumu Terra Deflorata. Podczas koncertu nie zabraknie również znanych wszystkim przebojów Czesława Niemena. Bilety: 30/35 złotych.

Ostatnim wydarzeniem festiwalu jest występ Katarzyny Nosowskiej. Artystka poza działalnością w zespole Hey wydaje również solowe płyty. W Dworze Artusa przedstawi program Nosowska.zip – przekrojowy repertuar, na który składają się najbardziej znane utwory. Koncert stanowić będzie mocne i niezaprzeczalnie pozostające w pamięci zakończenie Forte Artus Festivalu. Bilety: 45/55 złotych.