Jak co roku w maju poezja zawładnie klubem Od Nowa. Nowe nadzieje literatury, słynni poeci, pokazy filmów i koncerty – to wszystko w ramach BUUM-u poetyckiego.

18. Majowy BUUM Poetycki to kolejna edycja jednej z największych imprez literackich organizowanych w Polsce. Celem wydarzenia jest przedstawienie młodych, niszowych poetów, a także niezależnych pism poetyckich. Festiwal stanowi szansę dla tych, którzy pragną przedstawić swoją twórczość, wymienić się swoimi przemyśleniami, a także zyskać nową inspirację.

Majowy Buum Poetycki – rozkład jazdy

 

Majowy Buum Poetycki rozpocznie się 15 maja o godzinie 19.00, kiedy to w Galerii Dworzec Zachodni w Od Nowie (ul. Gagarina 37a) będzie można obejrzeć wystawę pod tytułem „Światy. Drogi. Wieśmanie”, prezentującą grafiki ilustrujące twórczość Bolesława Leśmiana. Jak co roku zaplanowanych jest wiele atrakcji, wśród nich projekcja filmu „Amok” w reżyserii Katarzyny Adamik. Film opowiada o Krystianie Bali, skazanym za zabójstwo na 25 lat więzienia. Kilka lat  później, detektyw Jack Skolski odnajduje dowody, które mają związek z motywem opisanym w książce „Amok”. Obraz można zobaczyć w kinie „Niebieski Kocyk” o godzinie 19.00 we wtorek 16 maja, a cena biletu wynosi 10 (studencki) i 12 złotych (normalny). Nie zabraknie filmowych doznań i na Małej Scenie, gdzie zostaną wyświetlone dwa filmy: „Zabicie ciotki” na podstawie powieści Andrzeja Bursy opowiada o makabrycznej zbrodni studenta na swojej krewnej, którą obwinia o zmarnowanie życia. Kolejny to „Kiedy ranne wstają zorze” Mateusza Głowackiego, gdzie możemy zobaczyć, jak zaciekła może być rywalizacja o względy szefa. Na oba filmy wstęp jest bezpłatny.

Natomiast 17 maja na Małej Scenie będziemy mogli poznać takich twórców, jak Grzegorz Giedrys, Agnieszka Bykowska, Paweł Zaremba, Karol Ketzer, Paweł Tański, Marcin Jurzysta i Bartosz Suwiński. Nie będzie to jedyne takie spotkanie w tym dniu. O tekstach piosenek opowiedzą Marcin Jurzysta, Paweł Tański, Bartosz Suwiński. Muzyka będzie nie tylko „opowiadana”, ale też zabrzmi z Małej Sceny, w wykonaniu grupy Idee Śpią Wściekle. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Także i w ostatni dzień Majowego Buumu Poetyciego, 18 maja nie może zabraknąć ekscytujących fanów literatury wydarzeń. Swoją poezję przedstawią Sławomir Płatek, Tomasz Dalasiński i Rafał Skonieczny. Po ich odczytach na Nowej Scenie odbędzie się spotkanie z Łukaszem Orbitowskim – pisarzem, laureatem Paszportu Polityki, nominowanym do Nagrody Literackiej „Nike”, autorem powieści „Inna dusza”. Następnie na małej scenie swoje wiersze zaprezentują Radosław Kobierski, Filip Zawada, Maciej Robert i Marcin Świetlicki. Ten ostatni, słynny krakowski poeta, tego wieczoru zaprezentuje również swoje muzyczne oblicze, występując na Nowej Scenie z grupą Świetliki. Wszystkie wydarzenia wstęp wolny z wyjątkiem koncertu Świetlików – cena biletu to 20 (przedsprzedaż) i 25 złotych.

BUUM

Materiały organizatora.