Kto by pomyślał, że to już tyle lat minęło od pamiętnego momentu, kiedy to oficjalnie zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów w 1981 roku. I z tej okazji już 13 i 14 maja odbędzie się wielkie wydarzenie jubileuszowe.

Warto przypomnieć, że sama inicjatywa Stowarzyszenia powstała już w 1980 roku. Za to 25 kwietnia bieżącego roku radni, w trakcie sesji sejmiku województwa, przyjęli stanowisko upamiętniające to wydarzenie oraz walkę o autonomię uczelni wyższych w latach 1980-1989. Z tej okazji, 25 kwietnia tego roku, odbyło się uroczyste posiedzenie senatu UMK wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej wmurowanej w front gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Ma ona przypominać kolejnym pokoleniom o działaniach z 17-18 lutego 1981 roku, kiedy to w obecnym budynku Urzędu Marszałkowskiego studenci naszego uniwersytetu, na wezwanie NZS, zorganizowali strajk walcząc o autonomię wyższych uczelni, prawa człowieka i niepodległość Polski.

Podczas głównych uroczystości jubileuszowych zaplanowano między innymi koncert Kobranocki, zespołu znanego i lubianego przez pokolenia, otwierający całe obchody. Będzie można ich posłuchać już pierwszego dnia w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu o godz. 19:00. Ale to nie koniec, gdyż 14 maja w Dworze Artusa odbędzie się kolejne odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie Zrzeszenia. Dla miłośników sztuki zostanie otwarta przez Instytutu Pamięci Narodowej wystawa plenerowa „35 lat NZS UMK”, którą będzie można zobaczyć na dziedzińcu Ratusza.

Potem od 11:30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego rozpoczną się oficjalne uroczystości jubileuszu, podczas których zostaną wręczone odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych członków NZS UMK. Osoby interesujące się sferą badawczą i historyczną powinna zainteresować konferencja naukowa pod tytułem „Niezależne Zrzeszenie Studentów – fenomen roku 1980”. Całe obchody jubileuszowe zwieńczy o godzinie 18:00 w Daglezji w Przysieku Spotkanie wszystkich pokoleń NZS UMK, w trakcie którego będzie można poznać i porozmawiać z członkami Zrzeszenia działającymi na przestrzeni lat.

Wstęp wolny.

Program obchodów 35-lecia powstania NZS UMK w Toruniu

13.05

19:00 – Amfiteatr Muzeum Etnograficznego w Toruniu, koncert Kobranocki

21:00 – Akademickie Centrum Kultury i sztuki Od Nowa, Spotkanie po latach

14.05

10:00 – Kościół oo. Jezuitów – Msza święta w intencji byłych i obecnych członków oraz sympatyków NZS UMK w Toruniu

11:00 – Dwór Artusa, odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie NZS UMK

11:15 – Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego – Otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej „35 lat NZS UMK”

11:30 – Ratusz staromiejski, Sala Mieszczańska – Uroczystości oficjalne jubileuszu oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym członkom NZS UMK

13:00 – Ratusz staromiejski, Sala Mieszczańska – Konferencja naukowa „Niezależne Zrzeszenie Studentów – fenomen roku 1980”

 

[fot. materiały organizatora]