Moda stała się czymś więcej niż krótki sezon ubrań i akcesoriów, prezentowany na wybiegach Mediolanu, Paryża czy Nowego Jorku. Udowadnia to wystawa ART next to FASHION prezentowana w CSW.

W dobie facebooka, instagrama i snapchata moda staje się dostępna dla każdego – nie są już potrzebne VIPowskie zaproszenia na prestiżowe pokazy mody, wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i delektować się transmisją na żywo z pokazów z całego świata. Słownikowa definicja odchodzi do lamusa, jej miejsce zajmuje zaś zupełnie nowe oblicze tego zjawiska.

trojrekaModa na dobre wkroczyła do muzeów. Organizowane są ogromne wystawy skupiające się na różnych jej aspektach. Projektowanie ubrań nie jest już w kontekście historii sztuki wyłącznie częścią rzemiosła artystycznego. Prace projektantów traktowane są coraz częściej na równi z dziełami sztuki wysokiej, a kuratorzy wystaw, zestawiając kreacje haute couture z obiektami artystycznymi, budują nowe narracje i wyznaczają nieodkryte do tej pory obszary kontekstów badań. Obecnie nie da się już zaprzeczyć, że moda odzwierciedla to, co otacza nas każdego dnia. Globalne kryzysy ekonomiczne, ekologiczne i etyczne, polityczne trzęsienia ziemi i odkrycia naukowe – oto źródła inspiracji projektantów. Znajdują ją wszędzie – obok kunsztownych modeli haute couture powstają projekty zaangażowane, będące krytycznym komentarzem do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych.

Moda także na stałe związała się ze sztuką. Wystawa ART next to FASHION w toruńskim CSW jest swoistym szkicem tego zjawiska. Zaproszeni do udziały w wystawie artyści są wybitni w swoich dziedzinach, zyskują uznanie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Prezentowana w CSW biżuteria, kostiumy, ilustracje, filmy, fotografie udowadniają, że ART (is) next to FASHION!

Otwarcie wystawy: 15 kwietnia, godz. 19:00
Konferencja naukowa ART NEXT TO FASHION: 10-11 maja 2016
Kurator: Mateusz Kozieradzki

[fot. materiały organizatorów]