Dwa wydziały łączą siły we wspólnym celu, którym jest Dobro! Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK po raz czwarty organizuję zbiórkę na rzecz potrzebujących rodzin – Świąteczną Paczkę. W tym roku po raz pierwszy razem z Wydziałem Nauk o Ziemi. O tej niezwykłej współpracy studentów wielkiego serca opowiedzieli nam organizatorzy akcji.

Świąteczna Paczka jest organizowana po raz czwarty. Jak doszło do zapoczątkowania tej akcji?

Dr Marta Lenartowska, inicjatorka akcji Świąteczna Paczka: Początki akcji wyglądało tak, że w gronie kilku znajomych chcieliśmy przyłączyć się do akcji „Szlachetna Paczka”. Jednak okazało się, że nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich życzeń do Świętego Mikołaja w przypadku większości rodzin z listy, ponieważ zwykle były to prośby o konkretną rzecz, np. komputer, lodówkę czy pralkę, albo kurtki zimowe dla kilku dzieciaków. Na liście był tylko jeden starszy pan, którego największym marzeniem była lampka nocna… Spełniliśmy to życzenie, a do paczki wpakowaliśmy jeszcze pościel, ciepły koc, parę ręczników oraz sporo produktów spożywczych na Święta. To była kompletnie prywatna akcja w gronie najbliższych znajomych. Ponieważ sprawiło nam to ogromną radość, postanowiliśmy pójść za ciosem, ale na miarę naszych możliwości. Zorientowaliśmy się szybko, że darczyńcy dają chętniej określone przedmioty dla konkretnej osoby niż pieniądze. Dla nas jest ważny każdy najmniejszy przedmiot, który darowany jest z potrzeby serca, więc wybraliśmy tę właśnie opcję – zbierania prezentów. Wówczas każdy ma szansę podarować choćby coś drobnego, ale najczęściej zdarzają się rzeczy naprawde wartościowe i co najważniejsze – potrzebne danej rodzinie. Jest nas tak dużo, że niewielkim wysiłkiem osiągamy naprawdę sporo!

W tym roku w tym pięknym celu wspiera Was po raz pierwszy Wydział Nauk o Ziemi. Jak doszło do współpracy?

Anna Król, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska: Pomysł współpracy był spontaniczny. Podczas jednego ze spotkań Grzegorz Górniak z samorządu Nauk o Ziemi rzucił hasło, że warto byłoby zorganizować świąteczną akcję charytatywną. Zaproponowałam spodobał się i w ten sposób połączyliśmy Geografów i Biologów, żeby razem działać w tym szczytnym celu!

Grzegorz Górniak, Samorząd Wydziału Nauk o Ziemi: W okresie świątecznym Samorząd Studencki UMK uczestniczy w licznych akcjach charytatywnych, studenci Wydziału Nauk o Ziemi postanowili włączyć w to wspaniałe przedsięwzięcie i pomóc kolegom z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Dołożymy wszelkich starań, aby ta akcja przyniosła jak najwięcej radości dla potrzebujących rodzin z naszego miasta.

Kto jest adresatem Paczki w tej edycji?

Anna Król, przewodnicząca Samorządu Studenckiego WBiOŚ: W tej edycji Świątecznej Paczki wybrane zostały dwie rodziny. Pierwsza z nich to rodzina składająca się z 7-letniej Pauliny i jej mamy, która choruje na nowotwór. Mieszkają w Toruniu i są objęte pomocą społeczną. W związku z chorobą mama nie pracuje, wiec brak im niemal wszystkiego. Pomimo tego, trudno było skonstruować listę potrzeb, ponieważ mama jest niezwykle skromną osobą. Wspomniała jedynie, ze byłaby niezmiernie wdzięczną za ciepłą bluzę dla Pauliny i niewielka paczkę żywnościową na Święta. Paulina jest w I klasie szkoły podstawowej, jest szczuplutka, ma 140-146 cm wzrostu i rozmiar buta 33.
Druga rodzina to 2,5-letnia Julka i jej rodzice. Julka jest chora na padaczkę lekooporną, jest dzieckiem leżącym, nie mówi. Jest pod stałą opieką neurologiczną i większość czasu w swoim króciutkim życiu spędziła w szpitalu. Mama Julki zrezygnowała z pracy, aby się nią opiekować, tata pracuje na całą rodzinę. To nie jest skrajnie biedna rodzina, ale ponieważ pieniądze potrzebne na leczenie i rehabilitacje Julki są ogromne, możemy im trochę pomóc.

W jaki sposób można pomóc, gdzie i kiedy?

Dariusz Jackiewicz, wiceprzewodniczący Samorządu Studenckiego WBiOŚ: Do 15 grudnia będziemy zbierać w biurze naszego samorządu (pokój nr 90 na wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, ul. Lwowska 1) rzeczy, które inni chcą przekazać dla adresatów tegorocznej świątecznej paczki. Darczyńcy mogą do nas przychodzić na dyżurach w poniedziałki od godz. 12:00 do 13:30 oraz w środy od godz. 13.30 do 15:00.

Co zbieracie w ramach Paczki?

Dariusz Jackiewicz, wiceprzewodniczący Samorządu Studenckiego WBiOŚ: Ubrania, żywność, kosmetyki, artykuły papiernicze, drobny sprzęt AGD, a także produkty spożywcze o długim terminie ważności. Lista przykładowych prezentów została umieszczona na wydarzeniu na Facebooku (link: https://www.facebook.com/events/389015114597080/?fref=ts)

Dlaczego warto wziąć udział w Paczce?

Dr Marta Lenartowska, inicjatorka akcji Świąteczna Paczka: Nie mogę mówić za wszystkich, każdy na pewno ma swój powód. W tym roku, myśląc o tej małej dziewczynce z chorą mamą, zdałam sobie sprawę z tego, że to dziecko marzy przecież o tym samym, o czym marzą inne dzieci, nasze dzieci, ale jaką ma szansę na spełnienie tego marzenia?
OTÓŻ TE MARZENIA MOGĄ SIĘ SPEŁNIĆ W TYM WŁAŚNIE ROKU! : )

Anna Król, przewodnicząca Samorządu Studenckiego WBiOŚ: Okres świąt Bożego Narodzenia to taki magiczny czas, który budzi we mnie ogromną wdzięczność wobec swoich bliskich, za to co mam i za cały cudowny rok. Biegałabym wtedy i dziękowała wszystkim za to, co się wydarzyło, bo wiem, że bez pewnych osób, uśmiechu, wyciągniętej pomocnej ręki nie udałoby mi się osiągnąć niektórych rzeczy. Zamiast biegać, angażuję się w takie akcje jak Świąteczna Paczka! Zdaję sobie oczywiście sprawę, że grudzień to miesiąc, w którym jest istne zatrzęsienie akcji tego typu. Nie jesteśmy w stanie wziąć udziału w każdej, nie można wybrać, która z nich jest lepsza, fajniejsza, bo absolutnie wszystkie są fantastyczne i bardzo, bardzo potrzebne. Dlatego z góry dziękuję każdemu kto zmobilizuje się, by sprawić, że te Święta dla którejś z rodzin będą jedyne w swoim rodzaju!

Dariusz Jackiewicz, wiceprzewodniczący Samorządu Studenckiego WBiOŚ: Nie wiem jak inni, ale ja w swoim życiu kieruję się zasadą, że dobro, pomoc bezinteresowna, które dajemy innym, zawsze nam się odpłaca w przyszłości. Fortuna kołem się toczy, teraz to my możemy komuś pomóc, a być może za jakiś czas to właśnie my będziemy potrzebowali pomocy, a wtedy ktoś wyciągnie pomocną dłoń w naszą stronę.
Warto pomagać innym choćby po to, aby zobaczyć uśmiech na twarzy osoby, która tą pomoc otrzymuje. Akcja Świąteczna Paczka to nie tylko pomoc materialna, to coś więcej. Dla osoby potrzebującej to poczucie wsparcia, integralności, a także zrozumienia, którego potrzebuje chyba każdy, który kiedyś miał bardzo trudną sytuację.

Więcej informacji o akcji:
https://www.facebook.com/SamorzadStudenckiWBiosUmk
biosumk@gmail.com