W miniony czwartek (tj. 26.04) w Saloniku Literackim Dworu Artusa odbyła się konferencja prasowa, podczas której uchylono rąbka tajemnicy o planach na 13 maja.

W ogniu pytań stanęły: pani Monika Gotlibowska (pomysłodawczyni kongresu w Toruniu oraz współwłaścicielka restauracji Oberża, Kuranty oraz marki Gotujemy.pl), dr Magdalena Mateja (wykładowczyni na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK), pani Irmina Marcinkiewicz (współwłaścicielka MSU Publishing i wykładowczyni Wydziału Filologicznego UMK) oraz pani Paulina Błaszkiewicz (dziennikarka toruńskich „Nowości”).

„Chcemy rozmawiać o naszej aktywności w różnych dziedzinach życia społecznego: o aktywności w biznesie, o działalności społecznej, o aktywności w polityce i nauce oraz o przebijaniu tzw. szklanych sufitów.” – tymi słowami pani Monika Gotlibowska zaprasza wszystkie kobiety na I Regionalny Kongres Kobiet w Toruniu, który odbędzie się 13 maja od godziny 11:00 w Dworze Artusa.

DSC00855

Od lewej na zdjęciu: p. Paulina Błaszkiewicz, dr Magdalena Mateja, p. Monika Gotlibowska, p. Irmina Marcinkiewicz.

„Drugi dzień kobiet” – tak o wydarzeniu mówią organizatorki

Tego dnia Dwór Artusa pomieści aż 500 kobiet! Kongres podzielony będzie na 6 paneli, poświęconych obecności kobiet, w różnych aspektach życia społecznego:

-kobiety w polityce,

-kobiety w nauce,

-kobiety w kulturze,

-kobiety aktywne społecznie,

-kobiety o tolerancji,

-kobiety przedsiębiorcze.

Gośćmi honorowymi kongresu będą prof. Magdalena Środa, inicjatorka Kongresu Kobiet, etyczka, filozofka, publicystka oraz dr Sylwia Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania.

„Chcemy, aby kongres był skierowany do każdej kobiety, niezależnie od przekonań politycznych i światopoglądowych”. Opowiadając o wydarzeniu organizatorki wielokrotnie podkreślały, iż jest to wydarzenie apolityczne, skierowane do każdej kobiety, niezależnie od jej poglądów, przekonań, wieku czy statusu społecznego. Aby podkreślić ten fakt do akcji nie zostały zaproszone ani władze miasta Torunia, ani władze województwa kujawsko-pomorskiego.

Organizatorki nie zapominają o aktywnych mamach, które zapragną uczestniczyć w tym wydarzeniu wraz ze swoimi pociechami. Na czas konferencji w Dworze Artusa zorganizowane zostanie kongresowe przedszkole, w którym uczestniczki będą mogły pozostawić dzieci. Organizatorki gwarantują profesjonalną opiekę w przyjaznej atmosferze.

Nie zabraknie również części artystycznej. Przybyłe kobiety będą miały przyjemność obejrzeć spektakl „Demakijaż 2, czyli nie dajmy się wydoić” oraz posłuchać występu Asi Czajkowskiej-Zoń.

Kongres Kobiet powstał w 2009 roku i jest społeczną organizacją, która zrzesza kobiety z całej Polski, niezależnie od reprezentowanych poglądów, czy środowisk, z których się wywodzą. Warte podkreślenia jest to, że kongres nie jest związany z żadną partią polityczną. Działania, które są podejmowane przez organizatorki mają na celu równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz poprawę sytuacji kobiet w kraju.

Aby wesprzeć inicjatywę, zachęcamy do zaobserwowania profilu na Facebooku Regionalnego Kongresu Kobiet w Toruniu.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

KIEDY: 13 maja (niedziela) od godziny 11:00.

GDZIE: Dwór Artusa w Toruniu, rynek Staromiejski 6.

BILETY: uczestnictwo jest darmowe, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Link do wydarzenia na Facebooku: I Regionalny Kongres Kobiet w Toruniu.

[fot. Magdalena Tadzik/materiały prasowe]