Już jutro rusza kolejna edycja dynamicznie rozwijającego się Happy Jazz Festiwal. W tym roku impreza odbędzie się w dwóch miastach – Ciechocinku i Toruniu – i potrwa trzy dni. Podczas wydarzenia czekają nas naprawdę ciekawe koncerty!

Happy Jazz Festiwal 2018

Happy Jazz Festiwal to impreza, którego pomysłodawcą i autorem koncepcji jest nestor polskiego jazzu, Adam Jędrzejowski. Jego pomysł spotkał się z zainteresowaniem i realizując go mógł liczyć na pomoc ze strony: Leszka Dzierżewicza (burmistrza Ciechocinka), Marka Gaszyńskiego (charyzmatycznego dziennikarza muzycznego, a zarazem pisarza i autora tekstów piosenek), Krzysztofa Sieradzkiego oraz Jerzego Szymańskiego. Dzięki wspólnej determinacji festiwal od lat dynamicznie się rozwija, a w tym roku odbędzie się w dwóch miastach: 18 i 19 sierpnia w Ciechocinku, a 20 sierpnia w Toruniu. Toruńska impreza odbędzie się w Hard Rock Pub Pameli, a wydarzenie w sąsiedzkim mieście w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym oraz na Skwerze Ekscentryków lub w zależności od pogody w Teatrze Letnim. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a poprowadzi je Marek Gaszyński.

W sobotę w Ciechocinku od godziny 17.00 koncertować będą: Skołowani & Przyjaciele feat. Apostolis Anthimos, Jarosław Małys & Izabela Zając, Joanna Dudkowska feat. KOVA, Krzysztof Głuch Oscillate, Bernard Maseli Trio, a także LeBurn Maddox Band, natomiast w niedzielę o 16.00 usłyszymy Sunny Side. Tego dnia pół godziny wcześniej rozpocznie się także Giełda Płyt Winylowych.

Plakat wydarzenia Happy Jazz Festiwal 2018 [fot. materiały organizatora]

Plakat wydarzenia Happy Jazz Festiwal 2018 [fot. materiały organizatora]

Co czeka nas w Toruniu podczas Happy Jazz Festiwal 2018?

W poniedziałek festiwal przeniesie się do Torunia, a konkretniej do Hard Rock Pub Pameli. Choć koncerty w mieście Kopernika rozpoczną się od godziny 19.00, to już od 18.00 w ogródku letnim przy pubie, tak jak i w Ciechocinku, odbędzie się Giełda Płyt Winylowych. Kogo natomiast usłyszymy? Zagrają tego dnia dla nas dwa zespoły. Pierwszym z nich będzie LeBurn Maddox Band. Grupa rozpoczęła swoją karierę w latach 70-tych i nagrywała dla amerykańskiej wytwórni Atlantic Records, współpracując z takimi artystami jak: Jimmy Castor & The Jimmy Castor Bunch, którzy teraz uznawani są za dwójkę najlepszych artystów wszechczasów, tuż za Jamesem Brownem i tuż przed Georgem Clintonem. Kwintesencją zespołu jest z kolei fantastyczny funk i soul, przyozdobiony szczyptą bluesa, rocka i reggae oraz niezrównana energia, która towarzyszy im na koncertach. Kolejnym zespołem, który usłyszymy w Toruniu będzie Apostolis Anthimos wraz z Young Friends. Apostolis Anthimos zadebiutował w 1971 roku jako gitarzysta zespołu Silesian Blues Band. Już jako 17-latek, w ramach projektu Grupa Niemen, wystąpił w 1972 roku na festiwalu Jazz and Rock Now otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Monachium. W latach 80 XX wieku współpracował jako gitarzysta z wieloma grupami muzycznymi (Dżem, Osjan, Krzak) oraz z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko. W roku 1989 wyjechał na stałe do Grecji, gdzie również zajmował się muzyką. Do Polski przyjeżdżał sporadycznie, głównie na zaproszenie Tomasza Stańko, jednak w XXI wieku ponownie zaczął szerzej działać w naszym kraju.