Toruń kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem albo piernikami, które bez wątpienia są specjalnością naszego miasta. Wiążą się one z historią i tradycją, którą znają nie tylko Polacy, ale i ludzie z całej Europy! Jedynym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu jest właśnie Muzeum Toruńskiego Piernika, które nalazło się w finale prestiżowego konkursu EMYA. Co się z tym wiąże, będzie rywalizować o miano Europejskiego Muzeum Roku!

Muzeum Toruńskiego Piernika w finale!

Jednym z Pomysłów Rady Europy, było zainicjowanie w 1977 roku, konkursu o tytuł Europejskiego Muzeum Roku. Ma on na celu dostrzeżenie i docenienie najcenniejszych placówek muzealnych. Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w finale międzynarodowego konkursu, a co więcej, walczyć będzie o prestiżową nagrodę European Museum of the Year Award.

Znajdujący się przy ul. Strumykowej 4 oddział Muzeum Okręgowego, otwarty został w czerwcu 2015 roku. Okrzyknięty jest miejscem nowoczesnym i multimedialnym. 3-poziomowa ekspozycja prezentuje historie pierników od czasów średniowiecza aż po współczesność. Zebrane w nim eksponaty pochodzą od osób prywatnych, a w tym potomków toruńskich właścicieli fabryk pierników. Muzeum Toruńskiego Piekarnika stara się o ciągły rozwój by móc być nazwanym centrum wiedzy i nauki na temat dziedzictwa kulinarnego i piernikarskiego. Już teraz można przeczytać o nim na The New York Times, co jest kolejnym osiągnięciem.

Kto wygra?

Finał Europejskiego Muzeum Roku, rozegra się w Zagrzebiu 6 maja 2017 roku. Oprócz naszego toruńskiego muzeum, z polskich placówek docenione również zostało Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Każdemu z nich serdecznie gratulujemy!

 

[Fot. Krzysztof Deczyński/materiały prasowe]