W ciągu ostatniego roku większość z nas miała okazję być w kinie, ale tylko niektóre osoby wybrały się do teatru. Teatr, który kojarzony jest głównie z kulturą wysoką, przegrywa z kinem, które wydaje się być łatwiej dostępne dla każdego z nas. To jednak nie wszystkie powody, dla których rzadziej odwiedzamy teatry niż kina.

Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska w 2015 roku, który został ogłoszony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego, aż 84 procent Polaków nie odwiedziło teatru w zeszłym, 2014 roku. 16 procent respondentów było w teatrze co najmniej jeden raz, natomiast 14 procent przynajmniej trzy razy. Jednocześnie zgodnie z cytowanymi badaniami aż co trzeci ankietowany wskazuje, że chciałby częściej oglądać spektakle teatralne.

Główne powody nieodwiedzania teatru wskazane przez respondentów to zbyt wysokie ceny biletów na spektakle, brak wolnego czasu, trudności komunikacyjne. Również nie odwiedzimy teatrów, ponieważ jesteśmy zmęczeni po pracy, zatrzymują nas obowiązki domowe, nie możemy znaleźć dla siebie odpowiedniego repertuaru. Sytuacja ta dotyczy zarówno teatrów w Warszawie, jak i w innych miastach w Polsce.

Czy jednak zbyt wysokie ceny biletów i brak czasu powodują, że Polacy nie chodzą zarówno do teatrów, jak i do kin? Tutaj sytuacja prezentuje się już nieco inaczej. Jak wspomnieliśmy na wstępie, kino wielu z nas kojarzy się z lżejszą rozrywką, doskonałą na spotkanie ze znajomymi czy rodzinne spędzenie czasu, gdy możemy rozluźnić się i dobrze się bawić. Teatr z kolei kojarzymy z inną, bardziej sztywną atmosferą, koniecznością odpowiedniego ubrania się, zachowania powagi, dlatego wybieramy go tak rzadko, gdy zależy nam na relaksie.

Oczywiście, ważna jest również kwestia dostępności teatrów i kin. Kino znajdziemy w niemalże każdym większym mieście. Z teatrami sytuacja jest już inna. Oczywiście, teatry w Warszawie to pełna gama instytucji, ale już w prowincjonalnych miastach się z nimi nie spotkamy. Nie warto jednak przekreślać teatru i wybrać się na spektakl, gdy dawno na żadnym nie byliśmy – być może zmienimy swoje nastawienie!

[Artykuł sponsorowany]