Tylko do 31 października będziemy jeszcze mogli zobaczyć wystawę KOLOR W GRAFICE w Galerii Sztuki Wozownia. To najstarsza międzynarodowa impreza plastyczna Torunia, która wyjątkowo w tym roku pozwoliła na konfrontację sztuki artystów już uznanych z młodymi. Nie można tego przegapić!

Wozownia to cykliczne wydarzenie organizuje nieprzerwanie od lat osiemdziesiątych. Na zasadach partnerskich jest ono włączone w program międzynarodowej grafiki, pozostając przy tym imprezą autonomiczną. Triennale odbywa się w Polsce co trzy lata, a koordynację nad nim sprawuje miasto Kraków. Od roku 2009 wydarzenie otrzymuje podtytuły, które dookreślają jego tematykę, gdyż problem koloru w grafice współcześnie nieco traci na aktualności.

kolor-w-grafice-duety-8-miedzynarodowe-triennale-grafiki-galeria-sztuki-wozownia-grzegorz-cofta-2015-09-17-560x800

Grzegorz Cofta Vessel, technika cyfrowa, 2014, [fot. materiały prasowe]

Wyjątkowość toruńskiego Triennale uzasadniona jest kierowaniem zaproszeń do wybitnych artystów/artystek z całego świata, o ugruntowanej renomie. W tym roku formuła imprezy nabrała przełomowego charakteru, gdyż starsze pokolenie twórców zostało poproszone o wskazanie utalentowanego, jego zdaniem, artysty z młodszego pokolenia. Prace prezentowane są w stworzonym w ten sposób DUECIE. Konsekwencją wyboru takiej formy ekspozycji jest nie tylko zaakcentowanie innowacyjności tegorocznej edycji Triennale, ale również promocja młodego pokolenia artystów przy wsparciu uznanych twórców. Obu grupom grafików daje to okazję do wszechstronnego rozwoju, natomiast widzom niewątpliwą szansę na poszerzenie horyzontów plastycznej wrażliwości. Śledząc uważnie wystawę możemy śmiało podjąć refleksję na temat aktualnych przemian w obrębie sztuki graficznej i jej rokowań na przyszłość.

Czy eksperyment konfrontacji pokoleniowej artystów można zaliczyć do udanych? Sprawdźcie sami.

8. edycja Międzynarodowego Triennale Grafiki Kolor w grafice / Duety
kurator: Mirosław Pawłowski
wernisaż: 25 września 2015 roku, godz.18
wystawa czynna do 31 października 2015 roku
Galeria Sztuki Wozownia

 

[fot. materiały prasowe]