Probówki, palniki, tablice wzorów – praca chemików wcale nie musi być nudna. Udowadniają to 23 października – w Międzynarodowy Dzień Mola. To bowiem okazja, aby w trakcie urządzanych pokazów, wykładów, warsztatów przekonać uczestników, że stereotypowy obraz chemii i chemików nie ma w sobie zbyt wiele prawdy.

Dzień Mola to nieoficjalne święto obchodzone przez chemików na całym świecie. Zapoczątkowane w 1991 roku w Ameryce Północnej, dziś praktykowane jest w wielu środowiskach naukowych. 23 października studenci i profesorowie chemii starają się przekonać innych, jak ciekawa i ważna jest studiowana przez nich dziedzina. W tym roku w Dniu Mola będą mogli uczestniczyć także adepci Uniwersytety Mikołaja Kopernika. Zadbało o to Studenckie Koło Naukowe Chemików UMK, którego członkowie podjęli się organizacji tego wydarzenia.

Obchody Dnia Mola rozpoczną się o godz. 9:00. Podczas uroczystego przemówienia dziekan Wydziału Chemii zainauguruje całe wydarzenie, dając początek cyklowi zaplanowanych warsztatów i wykładów. Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w audytorium Od alchemika Sędziwoja do Breaking Bad, czyli chemia w popkulturze, które odbędzie się o 9:00, 11:00 i 13:00. Dla tych, którzy wolą naukę w bardziej praktycznej formie zorganizowane zostaną warsztaty tematyczne. Przedstawicielki płci pięknej na pewno zainteresuje Jak powstają kosmetyki – spotkanie poprowadzone przez studentki chemii kosmetycznej, które w prosty i ciekawy sposób przybliżą szczegóły tego procesu. Będzie okazja przekonać się co tak naprawdę ląduje w specyfikach, których używamy na co dzień, a także co powinno się w nich znaleźć. Drugi blok warsztatów to impreza dedykowana nieco młodszym uczestnikom. Jeśli macie rodzeństwo nie wahajcie się go przeprowadzić. Sam wykonaj swoje doświadczenie chemiczne to zabawa w sam raz dla nich! Podczas obchodów Dnia Mola będzie także okazja wzięcia udziału w pokazach obróbki szkła, które poprowadzą szklarze z Wydziału Chemii. Pokazy odbędą się o godz. 10:00 i 12:00.

Na audytorium „Od alchemika Sędziwoja do Breaking Bad, czyli chemia w popkulturze” obowiązują wcześniejsze zapisy. W tej sprawie należy zgłosić się bezpośrednio do organizatorów wydarzenia lub przy pomocy fanpage’a imprezy.

[fot. materiały organizatora]