14 grudnia odeszła od nas dr hab. Elżbieta Kostowska – Watanabe, wieloletni pracownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W pracy badawczej podejmowała tematykę równości kulturowych aspektów zarządzania, społecznych ról kobiet w wielokulturowych społecznościach, obcości etnicznej i kulturowej.

Badaczka silnie związana z Japonią

Elżbieta Kostowska – Watanabe ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1978 r. obroniła pracę doktorską. Rok później wyjechała do Japonii, spędzając w tym kraju 24 lata. W tym czasie pracowała na uniwerstytetach w Chuo, Chiba i Rikkyo. Była też członkiem japońskiego Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kobietami. Kostowska – Watanabe zaangażowana była także w ruch polonijny w Japonii. Była również współzałożycielką Klubu Polskiego i redaktorką dwumiesięcznika tej organizacji. Naukowiec jest autorką kilkudziesięciu pozycji na temat Japonii, głównie o pozycji kobiet w tamtejszym społeczeństwie, zmianach społecznych zachodzących w tym kraju i wpływu globalizacji na życie Japończyków.

Od 2003 r. socjolożka pracowała w Katedrze Etnologii UMK. Ponadto, w latach 2007-2010, była prezesem Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Międzywydziałowego Koła Naukowego Języka i Kultury Japońskiej WAFU. Zostanie zapamiętana jako dobra organizatorka, potrafiąca skupiać wokół siebie ludzi, pełną pasji badaczką i wykładowczynią.

[Fot. studiawschodnie.umk.pl]