Jak co roku po zakończeniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima w Krakowie (23-28 listopada 2015) rozpoczął się ogólnopolski objazd z nagrodzonymi i wyróżnionymi produkcjami. Konkursowe filmy będą mieli okazję obejrzeć także mieszkańcy Torunia.
Tegoroczny program Objazdowej Etiudy & Animy to nagrodzone i wyróżnione etiudy studenckie z najlepszych szkół filmowych (fabuły i dokumenty) oraz zakręcone filmy animowane z całego świata. Do konkursu stanęły produkcje pełne różnorodnych emocji, których opowiedzenia podjęli się profesjonaliści i amatorzy m.in. z Meksyku, Szkocji, Libanu, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Izraela, Szwajcarii, Francji, Rosji czy Kanady.
Laureaci konkursu ETIUDA I
Grand Prix Festiwalu – Złoty Dinozaur: 400 MALETAS / 400 TOREB
(reż. Fernanda Valadez, Centro de Capacitación Cinematográfica, Meksyk, 18’)
Magdalena wyrusza na poszukiwanie swojego syna, który zaginął w drodze do granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Wyposażona w silną wolę, matczyną miłość i dodające sił wspomnienia, kobieta wkracza na pełen przemocy szlak migracyjny w Meksyku.
Srebrny Dinozaur: HISTÒRIA D’UN OBJECTE / HISTORIA PRZEDMIOTU
(reż. Carlota Castells Puig, Screen Academy Scotland, Wielka Brytania, 10’18’’)
Opowieść o subiektywizmie i introspekcji ludzi. Film ukazuje konflikt między dwoma przyjaciółmi po zaginięciu pewnego przedmiotu oraz ich wysiłki, by go odnaleźć.
Brązowy Dinozaur: SOUS LES SOUTANES / POD SUTANNAMI
(reż. Michel Zarazir, Academie Libanaise Des Beaux-Arts, Liban, 19’45’’)
Wizyta biskupa w libańskim, żeńskim klasztorze zmienia się w prawdziwy dreszczowiec. Hierarcha i zakonnice wkraczają nagle na pole minowe. Jego ekscelencja przypadkowo wchodzi na nierozbrojoną minę. Zaczyna się odliczanie… Czy uda się zapobiec eksplozji?
P*TO / P*DZIO
(reż. Martin Bautista, 18’)
Jest to opowieść Arturo, historia o dojrzewaniu chłopca, który stara się odnaleźć i zaakceptować swoją tożsamość płciową. Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku Zacatecas w latach 90-tych i opowiada o stygmatyzacji społeczności homoseksualnej w czasie kryzysu związanego z HIV.
EL SONAMBULO / LUNATYK
(reż. Lenz Claure, 23’)
Zerwanie przynosi Simonowi nieco ulgi. W końcu jego matka jest daleko od jego ojczyma. Simon nie chce, by znów byli razem. Jednak to jeszcze nie koniec rodzinnych komplikacji.
Laureaci konkursu ANIMA
Grand Prix Festiwalu – Złoty Jabberwocky: ERLKÖNIG / KRÓL OLCH
(reż. Georges Schwizgebel, Szwajcaria, 6’)
Ojciec jedzie z synem przez las. Choremu dziecku wydaje się, że widzi Króla Olch, który oczarowuje go i przeraża. Na podstawie wiersza Król Olch Goethego oraz muzyki Schuberta i Liszta.
Srebrny Jabberwocky: NIEBIESKI POKÓJ
(reż. Tomasz Siwiński, Polska–Francja, 15’)
Bohater uwięziony jest w niebieskim pokoju. Stając oko w oko z własnymi lękami i wspomnieniami doświadcza onirycznych, niepokojacych wizji. Aby odzyskać spokój i wolność musi samotnie rozliczyć się ze swoją przeszłością.
Brązowy Jabberwocky: BOKUS MANG
(reż. Sasha Svirsky, Rosja, 10’)
Dziwaczna historia o polowaniu na cudowną istotę Bokus Mang, która wszystko wie i potrafi. Film stworzony do muzyki współczesnego holenderskiego kompozytora Maartena Alteny, wykonywanej przez zespół Ensemble Klang.
Specjalny Złoty Jabberwocky: FISH IS WHAT I DESIRE / CHCĘ RYBĘ
(reż. Yao Xiang, Wielka Brytania, 7’27”)
12-letnia dziewczynka nie chce jeść ryby, którą przyrządzają dla niej rodzice. Przypomina to wybór, którego wcześniej dokonała pomiędzy tym, posłuszeństwem a tym co właściwe.
THE DEAL / UMOWA
(reż. Ewa Smyk, Wielka Brytania, 4’28”)
Krótka animacja poklatkowa o aranżowaniu małżeństw we wschodniej części Polski w latach 50. i 60. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. Umowa jest osobistą refleksją nad rodzinną pamięcią, a także przykładem odkrywczej podróży przez archiwa, podczas której autorka stara się przypomnieć osobiste przeżycia i wspomnienia związane z odnalezionymi przedmiotami.
4 MIN 15 AU RÉVÉLATEUR / 4 MIN 15 W WYWOŁYWACZU
(reż. Moïa Jobin-Paré, Kanada, 4’44”)
Interakcja młodej kobiety i miejskiego krajobrazu. Wywoływanie obrazów i złożoności za pomocą ich wydrapywania i ponownego zszywania.
ELU HERMAN H. ROTT’IGA / ŻYCIE Z HERMANEM H. ROTTEM
(reż. Chintis Lundgren, Estonia, 11’06”)
Herman to szczur lubiący wypitkę, głośną zgrzytliwą muzykę i szachy. Nie dba o porządek, a im większy w jego mieszkaniu panuje rozgardiasz, tym lepiej dla jego samopoczucia. Pewnego dnia postanawia się do niego wprowadzić bardzo czysta kotka ze słabością do bałaganiarskich macho. Przynosi ze sobą odkurzacz, fortepian i, co gorsza, kolekcję płyt z muzyką klasyczną.
SONAMBULO / LUNATYK
(reż. Theodore Ushev , Kanada, 4’20”)
W objęciach cienia Marzy na balkonie,
[…] Pod cygańskim księżycem,
Wszystko na nią patrzy
A ona niczego nie widzi.
Surrealistyczna podróż wśród kolorów i kształtów inspirowana wierszem „Śpiewak Cygańskich Romansów” Federica Garcíi Lorci. Wizualna poezja w rytmie fantastycznych snów i namiętnych nocy.
Werdykt jury studenckiego: DOKUMENT
(reż. Marcin Podolec, Polska, 6’50”)
Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu: WIELKI (NIE)DOCENIONY RELIGATIO
(reż. Jaime Giraldo, Kanada, 3’23”)
Istoty, które żyją na świecie, zwisając na linach, walczą, by nie spaść w roztaczającą się pod nimi otchłań.
DATA: 9 maja (poniedziałek) godz. 19:00
MIEJSCE: Kino Studenckie „Niebieski Kocyk” (ACKiS Od Nowa, Gagarina 37a)
BILETY: 10 zł studenci/12 zł pozostali
SZCZEGÓŁY: strona wydarzenia
[fot. materiały prasowe]