Wystawa prac artystycznych pod gołym niebem? Przy głównych drogach kraju? Dla Galerii Rusz nie ma rzeczy niemożliwych! Wszystko to z okazji 20. rocznicy wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Już 1 maja rozpocznie się oryginalna wystawa prac artystycznych Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, pt. „Nasze dziedzictwo”. Artyści wystawę dedykują istotnej dla naszego miasta rocznicy, jaką jest wpisanie średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gród Kopernika znalazł się na Liście UNESCO jako jedno z czterech polskich miast, jest więc to nie lada wyróżnienie. Oprócz przepięknej Starówki, na Liście znajduje się także rękopis dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” – Toruń więc, niejako podwójnie, doświadczył takiego zaszczytu.

2

 

Pani Joanna i Pan Rafał to artyści, którzy tworzą Galerię Rusz. Specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, performance i akcje. Od 1999 roku prowadzą galerię billboardową w Toruniu. Mówią o sobie, że są „współczesnymi, miejskimi humanistami”. Twórcy z okazji jubileuszu, postanowili zorganizować nietypową wystawę. Prace, które będziemy mogli podziwiać już od poniedziałku, przedstawiają osobiste przemyślenia na temat dziedzictwa, które odziedziczyliśmy po przodkach i tym, które sami pozostawimy po sobie. Jak mówi sam pomysłodawca wystawy:

„Dziedzictwo UNESCO to skarby ludzkości, które pozostawiły nam poprzednie pokolenia, a które my teraz chronimy. Rodzi się pytanie: jakie skarby my, ludzie współcześni pozostawimy przyszłym pokoleniom? I za co ci, którzy przyjdą po nas będą nas cenić? Musimy zdać sobie sprawę, że nasze działania mają konsekwencje – albo pozostawimy po sobie coś cennego i pięknego albo coś bezwartościowego. Wybór należy do nas.”

1

Prace będziemy mogli oglądać w maju i czerwcu na nośnikach Motorway przy głównych drogach kraju, a w lipcu i sierpniu w Krakowie, na bilbordach i citylightach. Wystawa potrwa do końca sierpnia tego roku. Główny pokaz dzieł sztuki odbędzie się właśnie w Krakowie, ze względu „na podobną substancję zabytkową”. Toruń bowiem często nazywany jest „Małym Krakowem”. Dla krakowian ma to być także zaproszenie do odwiedzenia pięknego miasta na północy Polski.

Honorowym patronem projektu jest sam Prezydent Torunia – Michał Zaleski. Tak wypowiedział się o oryginalnym wernisażu:

„Tematyka skarbów dziedzictwa, którą poruszają w swoim projekcie artyści z Galerii Rusz jest niezwykle istotna dla refleksji nad dbałością o spuściznę, którą przekazujemy przyszłym pokoleniom. Zagadnienia te wybrzmiewają wyjątkowo głośno w 20-lecie wpisania zabytkowego Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.”

Patronem wystawy jest także redakcja SpodKopca.

Więcej informacji o wystawie „Nasze Dziedzictwo”, a także o jej twórcach, znajdziecie tutaj i na Facebooku.

Szczegóły wystawy „Nasze Dziedzictwo”:

Co: Wystawa pt. „Nasze Dziedzictwo” autorstwa Galerii Rusz

Kiedy: 1 maja – 31 sierpnia 2017

Gdzie: W maju i czerwcu przy głównych drogach kraju;  w lipcu i sierpniu w Krakowie

[Fot. materiały własne]