Już za tydzień – 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, na toruńskiej starówce będą miały miejsce imieniny profesora Filutka! Spotkanie odbędzie się przy znanym wszystkim Filusiu, a prezenty, które zostaną przyniesione, przeznaczone będą w szczytnym celu. 

Imieniny profesora Filutka

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 przy Filusiu – wiernemu towarzyszowi profesora Filutka. Najsłynniejszy piesek w Toruniu znajduje się na Rynku Staromiejskim, a na najmłodszych, którzy przybędą tam na imieniny, czekać będą pokazy artystów cyrkowych, mimów, szczudlarzy, klaunów, psich sztuczek oraz konkursy z nagrodami i malowanie twarzy. Wszystkie prezenty imieninowe przyniesione przez dzieci, czyli zabawki, koce, karma, zostaną przekazane do Schroniska dla Zwierząt w Toruniu.

Kim jest profesor Filutek?

Warto jednak przypomnieć kim jest profesor Filutek. To starszy, elegancki pan, ubrany w surdut i staroświecki melonik. Nazywany jest „profesorem” choć nie prowadzi żadnej dydaktycznej działalności, więc najprawdopodobniej przebywa na emeryturze. Bywa pogodny, czasem nieco naiwny i odrobinkę złośliwy. Choć nie przystaje do otaczającej go rzeczywistości, radośnie się w niej odnajduje. Jest także samotnym człowiekiem, ale jego samotność kończy się wtedy, kiedy znajduje bezdomnego kundelka, którego zabiera do domu – odtąd stanowią nierozłączny duet. Nie trudno się domyślić, że wspomniany piesek to Filuś. On, a także jego właściciel zostali wymyśleni przez Zbigniewa Lengrena. To bohaterzy niemej serii komiksowej, publikowanej w tygodniku „Przekrój” w latach 1948-2003.