Po raz pierwszy zagra w Toruniu Iza Lach, podopieczna samego Snoop Dogga, ale nade wszystko niesamowicie zdolna piosenkarka z Łodzi, której muzykę określa się jako ambitny synth – pop.

W tym określeniu nie zawiera się jednak magia barwy głosu i talentu kompozytorskiego artystki. Wychowana w muzycznej rodzinie (brat Łukasz gra na gitarze w L. Stadt, siostra Katarzyna grała na basie w Formacji Nieżywych Schabuff) swoje pierwsze kroki zaczęła stawiać bardzo wcześnie, bo już w wieku 5 lat wygrała program „Od przedszkola do Opola”.

Pierwszą płytę „Już czas” wydała w wieku 19 lat w roku 2009, po 4 latach od dostania pozytywnej odpowiedzi na temat swojej twórczości z wytwórni EMI. W 2011 r. ukazał się drugi album „Krzyk”, wyprodukowany przez samą Izę, co świadczy o wielkiej wszechstronności artystki. Obydwa albumy zebrały dobre recenzje, jednak nieprzekładające się na trasy koncertowe. Powód – znikoma promocja artystki przez wytwórnię. Łodzianka pisze także teksty swoich piosenek, lecz nie tylko, bo piosenka Mariny Łuczenko „One by One” jest także autorstwa łodzianki.

Przełom nastąpił w 2012 roku. Iza wysłała, bez większych nadziei, w konkursie zorganizowanym przez Snoop Dogga swoją wersję udostępnionej przez niego piosenki. Okazało się, że… wygrała ten konkurs, pokonując setki  konkurentów. Od tego zaczęła się współpraca z amerykańskim raperem, która zaowocowała mixtapem „Off the Wire” (dostępna w wersji digital w serwisie Bandcamp) , epką „Good Friday”. Iza wystąpiła także gościnnie na albumie nowego, reggae’owego wcielenia rapera – Snoop Liona „Reincarnated” w numerze „The Good Good”. Ma także za sobą kolaborację z duetem Fisz Emade, której efektem jest piosenka „Ostrze”.

Końcowym efektem współpracy Polki i Amerykanina był album pt. „Painkiller”, w całości zaśpiewany po angielsku, wydany 30 września 2014 roku, także w fizycznej wersji.

Iza była nominowana w 5 kategoriach do Fryderyków za album „Krzyk”, dostała także nominację do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszy polski artysta.

Piosenkarka ma na koncie parę koncertów w Niemczech, USA, w tym zamknięty koncert dla branży muzycznej na prestiżowym festiwalu SXSW.

Prywatnie meteopatka, fanka amerykańskich seriali, zwłaszcza „Frasiera”, nałogowy widz meczów NBA, kibic Los Angeles Clippers i oczywiście Marcina Gortata, pochodzącego również z Łodzi.

Była pierwszym muzykiem z Polski, który nawiązał pełnoprawną współpracę z artystą najwyższej światowej półki jakim jest Snoop Dogg. Chciałoby się powiedzieć, że jedynym polskim artystą, ale niedawno do tego grona dołączył także polski duet Glassesboys. Jednak to właśnie Iza Lach przetarła im szlaki.

Iza Lach wystąpi po raz pierwszy w Toruniu w Od Nowie w ramach cyklu „Od Nowa na obcasach”. To wyjątkowo rzadka okazja do zobaczenia jej na żywo, gdyż Iza daje koncerty niestety bardzo rzadko. Tym bardziej w Od Nowie w tę sobotę trzeba być!

Zapisz się na wydarzenie tutaj.

Bilety: 20 zł w przedsprzedaży / 25 zł w dniu koncertu.

Data i miejsce: 10.01.2015, godz. 20, Od Nowa, ul. Gagarina 37a, 87-100 Toruń