Weekend zapoczątkują dwie nowe wystawy, prezentowane przez Muzeum Okręgowe. Z pewnością ucieszą się sympatycy historii oraz kultury Dalekiego Wschodu. Wieczór wernisażowy będzie miał miejsce już w piątek – 16 października.
Nauka – Sztuka – Edukacja. 140 lat działalności Towarzystwa Naukowego w Toruniu to pierwsza z zapowiadanych wystaw, przygotowana z okazji okrągłej rocznicy powstania Towarzystwa Naukowego Toruń. Założone w 1875 roku z inicjatywy Zygmunta Działowskiego, od 140 lat działa na rzecz rozwoju nauki i kultury. Poczynając od okresu zaborów, dokumentowało polskość ziemi pomorskiej i w ten sposób przyczyniało się dla sprawy narodowej, jednocześnie walcząc z germanizacją. W 1876 roku powstało pierwsze muzeum Towarzystwa, w którym znalazły się głównie zbiory archeologiczne. Już dwa lata później zorganizowano w Paryżu pierwszą wystawę międzynarodową, ukazującą całość ówczesnych zbiorów. Początkowo gromadzone zabytki znajdowały się w prywatnym mieszkaniu, następnie przeniesiono je do budynku przy ulicy Wysokiej 16. W 1923 otworzono Książnicę Miejską, przeznaczoną dla przechowywania cennych księgozbiorów, a część kolekcji przekazano do Muzeum Miejskiego. Podczas II Wojny Światowej wszystkie inwentarze niestety zaginęły i dopiero po 1945 udało się je częściowo odtworzyć. Ciekawym jest fakt, że Towarzystwo Naukowe posiada również niebagatelny wkład w powstanie toruńskiego uniwersytetu. Obecnie TNT prowadzi badania naukowe i popularyzuje wiedzę o dziejach Pomorza.
Wystawa, na którą zaprasza nas Muzeum Okręgowe, podzielona została tematycznie na dwie części. Pierwsza z nich prezentuje w sposób syntetyczny dzieje i działalność Towarzystwa oraz jego zasłużonych członków. Natomiast druga ukazuje niewielki fragment zbiorów, odtworzony na podstawie jedynego zachowanego zdjęcia z początku lat 20. XX w. Widnieją na nim zabytki archeologiczne i przyrodnicze, a także malarstwo, grafika i rzeźba Marii Dobrej Nadziei z 1400 (zaginiona podczas wojny, obecnie kopia).
fot. [materiały prasowe]
Wystawa zatytułowana Po jednym wierszu od stu poetów. Kaligrafia japońska zachęcić może egzotyką kultury Dalekiego Wschodu. Kaligrafia – a zatem sztuka pięknego i starannego pisania, traktowana na równi z malarstwem i nieodłącznie z nim związana. Pismo uważane za autonomiczną dziedzinę sztuki, dostarczyć może niezapomnianych doznań estetycznych, a obcowanie z taką formą japońskiej kultury to doświadczenie warte przeżycia. Przekonamy się o tym, odwiedzając Kamienicę pod Gwiazdą. Zaprezentowano w niej przede wszystkim wiersze ze Zbioru z Ogurae, a więc antologii wierszy japońskich z XIII wieku (zaliczanej do literatury narodowej). Oprócz tego zapoznać się będziemy mogli z autorskimi wierszami kaligrafów, a także współczesnych japońskich autorów. Ekspozycja została zorganizowana dzięki pomocy japońskiego stowarzyszenia AIACC, które zajmuje się promocją sztuki kaligraficznej za granicą. Wystawa jest zatem okazją do zasmakowania w kulturze szczególnie japońskiej – okazją, której nie wolno przegapić!
Nauka – Sztuka – Edukacja. 140 lat działalności Towarzystwa Naukowego w Toruniu
Ratusz Staromiejski, Mała Galeria, II p.
Wystawa czynna: 17 października 2015 r. – 14 lutego 2016 r.
Wernisaż wystawy: 16 października, godz. 17.00
Po jednym wierszu od stu poetów. Kaligrafia japońska
Kamienica pod Gwiazdą
Wystawa czynna: 17 października – 1 listopada
Wernisaż: 16 października, godz. 18.30
fot. [materiały prasowe]