Dwójka pisarzy? Pisarzy kryminałów? Pisarzy popularnych? To zwiastuje tylko jedno – ciekawe zderzenie.

Katarzyna Bonda urodziła się w 1977 roku w Hajnówce. W czasie nauki w szkole średniej zainteresowała się dziennikarstwem, a w następnych latach pisała do lokalnych czasopism. Ukończyła dziennikarstwo, scenopisarstwo, a później pracowała w redakcjach m.in. Super Expressu, Newsweeka czy Wprost. Wykłada w szkole kreatywnego pisania w Warszawie, a także utworzyła własną szkołę i portal o pisaniu.
W 2007 roku zadebiutowała powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank, która zdobyła sobie uznanie i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, a przez wydawnictwo Media Express została wyróżniona nagrodą Debiut Roku. Do polskiej powieści kryminalnej wprowadziła nowy typ detektywa, którym jest psycholog policyjny Hubert Meyer. Postać ta występuje w powieściach Sprawa Niny Frank (2007), Tylko martwi nie kłamią (2010) i Florystce (2012). Napisała także dokumenty kryminalne Polskie morderczynie (2008) i Zbrodnia niedoskonała (2009, z Bogdanem Lachem).

Mariusz Maciej Czubaj to literaturoznawca, antropolog kulturowy i autor powieści kryminalnych. Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu. Jest członkiem redakcji kwartalnika „Kultura Popularna”.
W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść 21:37, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. Martwe popołudnie rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. Powieść zdobyła specjalne wyróżnienie „za wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz Polski” na festiwalu Kryminalna Piła (2015). Kryminały Czubaja tłumaczono na język angielski, niemiecki, turecki i ukraiński.

Spotkanie autorskie z pisarzami, które odbędzie się w poniedziałek 15 czerwca o 19.00 poprowadzi Robert Małecki.
Gdzie? Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Wstęp wolny!

[fot. Cezary Piwowarski/CC 3.0 – wikipedia commons]