Gdy nie kontrolujemy wydatków, łatwo przekroczyć możliwości domowego budżetu, wykorzystując np. limit debetowy lub korzystając z karty kredytowej. Jeśli brakuje pieniędzy, mamy też skłonność do zaciągania kredytów, a to prosta droga, aby wpaść w pułapkę finansową. Jak więc gospodarować budżetem, aby dysponować dodatkowymi oszczędnościami?

Drobne przyjemności – można na nich zaoszczędzić

W budżet domowy przykład częstych wizyt w kawiarniach lub kinach jako wydatków, które można ograniczyć, wpisuje się znakomicie. Miło jest spędzić czas poza domem, napić się wybornej kawy lub obejrzeć dobry film ze znajomymi, ale to samo można zrobić w domu, a z przyjaciółmi można się umówić np. na spacer, na czym zyska nie tylko portfel, ale i zdrowie. W zależności od potrzeb nie zawsze trzeba zupełnie zrezygnować z przyjemności, ale ich ograniczenie na pewno podreperuje budżet.

Zakupy spożywcze – czy my to wszystko naprawdę zjemy?

Wchodząc do sklepu spożywczego, ulegamy pokusom. Nie zastanawiamy się, jak będzie wyglądać menu obiadowe na najbliższy tydzień, więc w koszyku lądują wszystkie produkty, które mogą się przydać. Słodycze kuszą niemiłosiernie i zamiast jednego batonika kupujemy pudełko czekoladek, a do tego jeszcze ciasteczka – tak na wszelki wypadek jakby ktoś wpadł z wizytą. Gdy podsumuje się wszystkie drobne wydatki, okaże się, że wyjdzie niezła kwota. Części produktów o krótkiej dacie ważności nie zdążymy zjeść i wylądują w koszu. W ten sposób wyrzucamy pieniądze. Nie każdy wie, jak zaplanować budżet domowy i od czego w ogóle zacząć, a tymczasem jednym z podstawowych kroków jest sporządzenie listy produktów, które koniecznie trzeba kupić i trzymanie się jej. Warto zamienić drogi asortyment na tańszy, który często w ogóle nie odbiega od niego jakością.

Środki czystości – czy można ograniczyć ich ilość?

Sprej do czyszczenia mebli, płyn do szyb, mleczko do zlewu kuchennego, środek usuwający przypalony tłuszcz z piekarnika i kolejny preparat do ceramiki łazienkowej, osobny do czyszczenia kafelków i podłogi – lista produktów pomagających utrzymać czystość w domu jest długa. Czy naprawdę wszystkie są potrzebne? Warto poszukać środków wielofunkcyjnych, eliminujących brud z różnych powierzchni. Wówczas jeden preparat skutecznie może zastąpić nawet trzy inne, a to zdecydowana oszczędność. W Internecie można też znaleźć porady na temat usuwania brudu za pomocą naturalnych środków takich jak sok z cytryny, ocet lub soda oczyszczona. W ten sposób można zaoszczędzić, a na dodatek przyczynić się do ochrony środowiska.

Kalkulacja wszystkich wydatków

Nierozważne wydawanie pieniędzy może prowadzić do mniejszych lub większych braków gotówki na koniec miesiąca. Jeśli już doszło do takiej sytuacji, wyjątkowo można skorzystać z niewielkiej pożyczki online dostępnej np. za pośrednictwem MoneyMan. Równocześnie trzeba rozpocząć staranne planowanie budżetu. Najprostszym rozwiązaniem, aby sprawdzić sumę wszystkich wydatków jest zbieranie paragonów, aby następnie posegregować wydatki i wpisać odpowiednie kwoty w budżet domowy online, czyli jeden z darmowych, dostępnych przez Internet programów wyposażonych w funkcje ułatwiające kontrolowanie budżetu.

[Artykuł sponsorowany]