„Niepokorny” – tak mówią o nim zarówno media, jak organizatorzy, i choć daleko mu od blasku fleszy i czerwonych dywanów, jednego zarzucić mu nie można: profesjonalizmu. Co roku z charakterystyczną dla siebie naturalnością dozuje niezapomniane wrażenia filmowe liczno zebranej publiczności i znamienitym gościom. Uwaga kinomaniacy: rusza TOFIFEST.

12. edycja festiwalu rozpocznie się 18 października i potrwa 9 dni. W tym czasie zaprezentowanych zostanie aż 150 filmów, których twórcy w czterech kategoriach tematycznych ( On Air, Shortcut, From Poland i Lokalizacje) powalczą o „Złote Anioły”.

W pierwszej kategorii, konkursie głównym On Air weźmie udział 13 filmów, debiutów ostatnich 12 miesięcy. Zobaczymy między innymi nagrodzone w Cannes „Plemię”, niemal pozbawiony dialogów „Corn Island” –gruziński kandydat do Oscara, czy też wyprodukowany przez samą Angelinę Jolie  film „Difrent”, podejmujący problem praw kobiet w Afryce. W kategorii filmów krótkometrażowych Shortcut również międzynarodowo. Obejrzymy 33 filmy z 20 krajów. Także fani rodzimego kina nie powinni mieć powodów do narzekań. W konkursie From Poland zaprezentuje się aż 11 nowości z polskiego podwórka, a w Lokalizacjach kolejne 22 tytuły z regionu kujawsko – pomorskiego.

Od kilku dni tajemnicą nie są już honorowi laureaci „Złotych Aniołów”. W tegorocznej edycji festiwalu specjalne nagrody powędrują do Danuty Szaflarskiej, znanej chociażby z roli w „Pokłosiu” i reżysera sienkiewiczowskiej trylogii, Jerzego Hoffmana. Za Niepokorność „Złotego Anioła” odbierze w Od Nowie Daniel Olbrychski oraz Bohdan Slama, wybitny, czeski reżyser.

Za wyjątkiem konkursów, Tofifest proponuje przeróżne pasma tematyczne. Będąca gorącym tematem w mediach, jak w ogólnym dyskursie, Ukraina wyznacza jeden z nich. Nie zabraknie dokumentów z Majdanu, czy filmów fabularnych („Povodyr”, „Braty.Ostannya spovid”). Odbędzie się również debata. O przyszłości naszych wschodnich sąsiadów rozmawiać będą  między innymi ukraińscy filmowcy. Swoją obecność zapowiedziała także przedstawicielka głośnego protestu Femen.

Inne pasmo: Zjawiska – Nordic Noir, to z kolei kino oparte na skandynawskich kryminałach. Coraz popularniejszy nurt stał się osią tematyczną dla organizatorów. Wyrazem tego poza licznymi filmami może być choćby festiwalowy plakat, na którym widnieje znana doskonale wszystkim fanom kryminału Lisbeth Salander, głośna bohaterka trylogii „Millenium” Stiega Larssona.

Całkowitą nowością na Tofifeście 2014 są Audiowizje – innowacyjny projekt muzyczny, podczas którego zaprezentują się młode grupy z całej Polski. Występom towarzyszyć będą, zgodnie z mottem „Usłysz obraz, zobacz dźwięk” specjalne wizualizacje przygotowane przez artystów. Kto zwycięży? O tym zadecydują: słuchacze.

To wszystko to jednak ziarko pośród całego worka atrakcji Tofifestu 2014. Dla widzów nietuzinkowych i wymagających przygotowano także: wieczór Dziwnego (dosłownie) Kina, warsztaty filmowo-muzyczne, czy nocne seanse z bohaterami filmów Lyncha i Jodorowskiego.

Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia znaleźć można na oficjalnej stronie festiwalu: http://www.tofifest.pl/pl/

Bilety: w cenach: 12 złoty (ulgowy), 14 złoty (normalny) i 8 złoty (grupowy – przy uprzednim umówieniu)  można rezerwować  osobiście w Centrum Festiwalowym w klubie „Od Nowa” lub Kinie Centrum albo pod nr telefonu 663 193 370.