MZK w Toruniu Sp. z o.o, rozpoczyna kolejną edycję kampanii społecznej zatytułowanej „MZK bliżej Ciebie”. Tym razem, spółka za cel obrała sobie ukazanie podróżującym środkami komunikacji miejskiej, jak ważny jest szacunek do współpasażerów. 

Czym charakteryzuje się kolejna edycja kampanii „MZK bliżej Ciebie”?

Trwająca właśnie kampania społeczna ma charakter edukacyjny. Czekając na autobus bądź tramwaj, na przystanku zauważyć możemy wyraziste, kolorowe i przyciągające wzrok plakaty, które często w zabawny sposób ukazują, że podróżując środkami komunikacji miejskiej, musimy szanować współpasażerów. Jak możemy przeczytać na stronie mzk-torun.pl:

„Przekazujemy jak ważnym i niezbędnym elementem podróży, jest życzliwe zachowanie się względem współpasażerów. Bądźmy dla siebie przyjaźni, szanujmy cudzą własność, wzajemną prywatność i przestrzeń (…).”

Ponadto, celem kampanii jest także sygnalizowanie zasad bezpiecznego podróżowania. Plakaty typu citylight, które umieszczone są na wiatach przystankowych, informują o tym, co jest ważne w podróżowaniu. Ich autorem jest znany toruński rysownik – Marcin Treichel.

20170525_125707_HDR

Plakaty dotyczą wielu aspektów, z którymi często stykamy się, kiedy jedziemy MZK do pracy bądź na uczelnię. Nie raz bowiem spotkaliśmy uciążliwego współpasażera, który słuchał muzyki bez słuchawek, pił alkohol, palił e-papierosa… Często także w zasięgu naszego wzroku widzimy zniszczone i popisane siedzenia. Na plakatach, w humorystyczny sposób, przedstawione są takowe sytuacje sygnalizujące, że takie zachowanie jest nieodpowiednie. Z plakatów dowiadujemy się także, że kierowca na prośbę pasażerów, ma prawo wyprosić z pojazdu przeszkadzającą innym osobę. Pamiętajmy o tym!

20170525_125806_HDR

Z pewnością taka forma przekazu trafi do odbiorców. Dlaczego? Dlatego, że zasada „uczyć bawiąc” zawsze się sprawdza! Każdy z nas, kiedy zobaczy na przystanku taki plakat, po wejściu do autobusu bądź tramwaju będzie pamiętał, że nie podróżujemy sami i musimy okazać szacunek współpasażerom.

[Fot. Anna Bytner]